5 kroků k pohodlnému stěhování. Vytvořte si seznam a odškrtávejte

Stěhování se na první pohled zdá jako procházka růžovým sadem. Ovšem až do chvíle, kdy opravdu dojde na lámání chleba. Rozhodně není potřeba se stěhovat ve stresu. Jak tomu předejít?

1. Stěhovací firma nebo sami?

Jako první byste si měli na den stěhování objednat stěhovací službu. A to obzvláště v případě, kdy si nepřejete, aby se během přepravy věcí poškodilo vaše piano, vozidlo, lednice, pračka, police, nebo vaše milované obrazy. Stěhovací firma má k dispozici hydraulickou plošinu, se kterou se i sofa převeze naprosto bez dřiny. Proč ničit vlastní auto a předměty kvůli pár stovkám? Pokud ale vlastníte dodávku a vaše parta kamarádů nebo rodina vás nenechá ve štychu, zvládnete to i sami.

2. Krabice, krabice, krabice

Krabic budete potřebovat opravdu hodně a jestli si myslíte, že se budou hodit všechny, tak to ani omylem. Existují speciální stěhovací krabice z pětivrstvé lepenky, které se dají stohovat a je na nich přímo natištěný seznam místností. Stačí jen vložit předměty a označit, do jaké místnosti poputují. Pevné krabice se dají sehnat i v marketech, ale bude to nějakou dobu trvat. Popisujte každou z nich, usnadní vám to vybalování.

3. Odhlášení ze služeb a povinností

Snad nejdůležitější část stěhování. Smlouvy, papírnosti, ouředničina. Jste odhlášeni z povinnosti platit poplatek za popelnice? Ukončili jste smlouvu s poskytovatelem pojištění domácnosti, internetového připojení, nebo také kabelové televize nebo streamovací služby? Před stěhováním si utvořte seznam, který budete postupně odškrtávat.

Snažte se mít od každého ukončení služeb písemné potvrzení. Zejména pak při změně trvalého bydliště, kdy musíte kontaktovat také pojišťovnu, ošetřujícího lékaře, nebo matriku.

Foto: Shutterstock

4. Taška na dva dny

Snažte se skutečně všechny věci nachystat do krabic, aby mohly být v den stěhování bezpečně přepraveny. V příručním zavazadle si ponechejte pouze oděvy a trvanlivé jídlo na dva dny stěhování. Lednici a mrazák již vypojte, aby byly dobře odmraženy. Pokud je to možné, zařiďte si na den stěhování hlídání pro své děti. Jistě ocení něčí plnou pozornost a zábavu, než nervózní rodiče.

5. Jak to bude s úklidem

Vždy, když odsuneme nábytek, se pod ním ukáže jistá míra nečistot. Jak budete řešit finální úklid domu? Postará se o něj úklidová firma, vy, nebo majitel bytu? Vždy se snažte domluvit smluvně na tom, kdo bude platit případné opravy a výmalbu po vašem vystěhování.

Stěhování vám půjde skvěle. Dobře se připravte a zvládnete to na jedničku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Glossybelle