Trápí vás kašel? Vyzkoušejte tyto přírodní léky

Kašel ve skutečnosti není nemoc, jde „jen“ o obrannou reakci organismu, který se snaží udržet dýchací cesty průchodné. Kašel nejčastěji provází nachlazení a chřipku, ale může souviset i s alergií nebo jinými závažnějšími nemocemi. Tak či onak, kašel dokáže pěkně potrápit. Zajímá vás, jak s ním zatočit přírodní cestou?

Med

Studie provedené v roce 2021 ukázaly, že med výborně potlačuje kašel a také působí jako prevence antibiotické léčby. Dle výzkumu med dosáhl stejných i vyšších účinků než dextromethorfan (aktivní látka mnoha léčiv proti kašli). Proto si při kašli čaj slaďte výhradně medem a párkrát za den si jej naberte i jen tak na lžičku.

Zázvor

Zmírňuje suchý a astmatický kašel. Studie z roku 2015 odhalila, že zázvor byl v léčbě kašle užíván již v tradiční medicíně. Ze zázvoru si můžete připravit čaj nebo třeba i domácí cucavé bonbony.

Horké tekutiny

Tekutiny jsou v léčbě nachlazení a kašle alfa omega. Další důležitý faktor je pak jejich teplota. Nápoj pokojové teploty zmírňuje kašel, rýmu a kýchaní, horký nápoj pak navíc pomáhá proti bolesti v krku, zimnici a únavě. O které nápoje se jedná? Vývary, bylinné čaje, černý čaj bez kofeinu, teplé ovocné šťávy, a dokonce i teplá voda.

Pára

Na vlhký kašel rozhodně vyzkoušejte páru. Buď si můžete dát horkou koupel nebo sprchu, v tom případě se hlavně nezapomeňte v koupelně zavřít a svou chvilku pro sebe si skutečně užít. Nato raději vypijte sklenici vody, abyste zabránili dehydrataci.

Další možností jsou inhalace. Buď můžete využít inhalátoru nebo to pojmete klasicky. Přivedete k varu vodu se solí, vincentku nebo jiný roztok vhodný k inhalování. Poté odstavíte, nakloníte se nad hrnec, přikryjete se ručníkem a budete 5 – 10 minut zhluboka a pomalu nadechovat a vydechovat.

Spousta lidem napařování pomáhá, výsledky výzkumu však ukazují, že nemá v léčbě nachlazení velký vliv.

Foto: Shutterstock

Kloktání

Kloktání uvolňuje hlen a zmírňuje bolest v krku. Kloktadlo si vyrobíte jednoduše. Nasypte půl lžičky soli do šálku teplé vody a zamíchejte. Nechte trošku zchladnout a můžete kloktat. Kloktání je prospěšné několikrát denně.

Tymián

Dle studií přípravky s tymiánem zmírňují kašel. Tymián najdete v některých sirupech proti kašli nebo jej můžete používat i ve formě masti.

A třešnička na dortu? Velmi dobře rozkládá hlen enzym zvaný bromelain, který je obsažen v ananase. Takže si kupte ananas nebo aspoň ananasový džus a vyzkoušejte.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday