Nepijte příliš. Přehnaná hydratace může poškodit i ledviny

Hydratace je nedílnou součástí našeho života. Je důležité dodržovat pitný režim a každý den vypít minimálně dva litry tekutin, protože nedostatek tekutin může vést ke stavu vyčerpání a dalším zdravotním potížím. Jenže pozor: všeho moc škodí! I s dodržováním pitného režimu to není radno přehánět.

Proč dodržovat pitný režim?

Jakmile tělu nedáme napít, nedostaví se jen pocit žízně nebo sucho v ústech. Kromě již zmíněného nedostatku energie vás může potrápit bolest hlavy, můžete se cítit malátní. I přes důležitost dodržování pitného režimu ale mnoho lidí pije podstatně méně, nežli kolik si tělo žádá. A to je špatně.

Kolik toho vypít?

Každý z nás má jinou potřebu, co se týče množství tekutin, které by měl za jeden den vypít. Dospělý člověk by měl vypít alespoň dva litry denně, obecně se jako doporučené množství pro dospělého jedince udává 2 – 3 litry tekutin denně. Hodně ale záleží i třeba na tom, jak moc jste aktivní, protože pokud máte třeba fyzicky náročné zaměstnání, kdy se celý den nezastavíte, vaše potřeba pít bude vyšší nežli u někoho, kdo celý den sedí v kanceláři a jediný jeho pohybem je klikání na myš u počítače.

Dalším faktorem, který hodně ovlivňuje množství tekutin, je naše váha a výška. Zde logicky platí, že drobná žena toho vypije méně, nežli statný chlap. Rozhodujícím faktorem je také cvičení. Pokud jste aktivní a pravidelně cvičíte, mnoho tekutin vaše tělo během této činnosti vypotí a je poté potřeba tekutiny doplnit.

Nadbytek vody může uškodit?

Všichni máme povědomí o tom, co se stane, když tělu nedáme napít. Dehydratace je nebezpečný a dokonce život ohrožující stav. Co bychom si ale měli uvědomit, je fakt, že i opak může být problém. Nadměrné pití totiž zrovna tak může tělu uškodit. Slyšeli jste už někdy o hypedhydrataci?

Foto: Shutterstock

Hydratace na druhou: jak poznáte, že pijete příliš?

Hyperhydratace je pojem, který označuje zvýšení obsahu vody v organismu. Ačkoli se ví, že hydratace je pro naše tělo důležitá, nemá se to ani s přijímáním tekutin přehánět. Náš organismus je schopen za jeden den vyloučit až 10 litrů moči. Větší množství už může mít za následek nepříjemné zdravotní potíže.

Jedním z příznaků hyperhydratace je například zvýšení krevní tlak, což je problém u aktivních sportovců. Nadměrné dodržování pitného režimu může přetížit ledviny, které pak nebudou schopny pracovat tak, jak by měly. Mezi prvotní varovné příznaky patří otoky kolem bérců nebo kotníků, můžete začít přibírat na váze a objevit se mohou i svalové slabosti. Budete-li pít velké množství vody dlouhodobě, je tu riziko neurologických poruch.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mayoclinic, Businessinsider