Sexuální chlad postihuje čím dál tím více lidí. Vše ukazuje na civilizační chorobu

Vědci, zabývající se lidskými vztahy, bijí na poplach. Ukazuje se totiž, že lidé přestávají mít sex. Nejde jen o svobodné jedince, kteří nemohou najít ideální protějšek, ale především o dlouhodobé vztahy. Je to jev tak rozšířený, že tento fenomén můžeme označit na novou civilizační chorobu.

Co stojí za sexuálním chladem

Práce, děti, stres, vyčerpání, nabalující se problémy, lhostejnost, ale i sledování porna, mohou vést k sexuální zdrženlivosti. Na vině frigidity ale může být i užívání léků, které tlumí sexuální libido či špatná životospráva, kvůli které lidé přibývají na váze a nemají již takovou výkonnost ani atraktivitu. Ovlivnit sexuální život mohou ale i psychické problémy, nízké sebevědomí nebo sexuální traumata z minulosti. Roli hraje i náboženství či nastavení společnosti. Na vině jsou i partnerská nedorozumění, hádky a pocit odcizení, kdy chybí psychická pohoda pro zdravý sexuální život. V partnerském životě mohou hrát svou roli i vizuální faktory, kdy se partner za léta soužití změní a druhou polovičku již tolik nepřitahuje, v extrémních případech ji i odpuzuje.

Šťastní i bez sexu

Stává se ale, že lidé jsou spokojení, nic je netrápí a přesto nevyhledávají tento druh potěšení nebo si ho neumí užít. To, co dříve bylo nemyslitelné, je dnes čím dál běžnější. Až šestina manželství je zcela bez sexu a třetina lidí si dopřává potěšení maximálně jednou měsíčně. Ukazuje se tedy, že téměř polovina populace ve věku 18 – 60 let nemá pravidelný sexuální život. Zajímavý se jeví fakt, že páry, které žijí více jako bratr a sestra, než sexuální partneři, dokáží být ve vztahu naprosto spokojení.

Foto: Shutterstock

Jak zažehnout ve vztahu opětovnou jiskru

Pokud toužíte znovu probudit vášeň ve vašem vztahu, začněte tím, že si s vaším protějškem promluvíte o této nevyhovující situaci a budete společně hledat řešení. Můžete k tomu využít i služby párových terapeutů nebo zajít do sexuologické poradny. Důležité je také vyloučit nemoci, které mohou stát za ztrátou libida. Nemoci, jež ovlivňují chuť na milování, jsou především srdeční a ledvinové onemocnění či cukrovka, a také léky, které se užívají k léčbě těchto chorob. Frigidita může být způsobena i užíváním antidepresiv. Pobavte se proto s vaším lékařem o možnosti nasazení jiných léků. Lidová moudrost praví, že opětovnou jiskru vašemu vtahu dodá pojídání ústřic, libečku, zázvoru nebo nálevy z ženšenu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Menshealth, PsychologyToday