Signály blížícího se infarktu se objeví měsíc předem. Rozpoznejte je včas, než srdce definitivně selže

Srdeční infarkt a další kardiovaskulární choroby jsou jednou z nejčastějších příčin předčasného úmrtí lidí v Evropě i ve světě. Naše tělo nám dává už měsíc předtím najevo, že není něco v pořádku. Zkuste sebe i své blízké ochránit před jeho útokem i následky.

Tlak, bolest a tíseň na hrudi

Velmi dobře rozpoznatelným signálem blížícího se srdečního selhání je především tlak a napětí, tlak a tíseň pociťované v oblasti hrudního koše. Často se přidává také bušení srdce a bolest, která vystřeluje z hrudníku až do zad, krku, paží nebo do břicha.

Dýchací potíže a dušnost

Pokud máte pocit, že se nemůžete pořádně nadechnout, srdce zřejmě není schopno plnit svou funkci a dostatečně pumpovat krev do těla. Plíce pak nejsou dost zásobeny krví a nemohou dodávat do těla ani kyslík. Jakmile zjistíte, že máte potíže s dýcháním a pociťujete dušnost, jděte k lékaři.

Nadměrná únava

Pokud jste tak unavení, že vás to omezuje i při běžných a jednoduchých činnostech, zbystřete. Zvýšenou únavu neberte na lehkou váhu. Únava bývá známkou různých onemocnění i signálem blížícího se srdečního infarktu. Pokud srdce není dostatečně silné, aby mohlo dostatečně pumpovat krev do těla a zásobit ho tolik potřebným kyslíkem, jsme nadměrně unaveni. Takovou únavu nezažene ani dostatečný odpočinek a spánek.

Nadměrná slabost a vyčerpání

Pocit slabosti a vyčerpání ukazuje na nedostatečné zásobování vašeho svalstva kyslíkem. To souvisí se srdečním selháním a srdce nemůže dostatečně pracovat. Chraňte se proto před blížícím se srdečním infarktem.

Studený pot, motání hlavy a závratě

Pokud se najednou silně potíte, točí se vám hlava, máte závratě a ztrácíte rovnováhu, jde o další časté projevy se srdcem a selhání oběhové soustavy. Při nedostatečném zásobení těla krví a kyslíkem dochází i k nedostatečnému prokrvení mozku. Vyhledejte lékaře.

Kašel, nachlazení, viróza či a chřipka

Banální kašel, rýma, horečka, nachlazení, viróza či chřipka mohou být příznakem blížícího se infarktu. Hlavně kašel tělo používá jako způsob uvolnění průtoku krve do plic, aby se dostal kyslík do těla. I toto je předzvěst infarktu myokardu.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *