Rakovina konečníku zpočátku nebolí. Poznáte ji podle jednoduchého testu

Rakovina konečníku nebo rakovina tlustého střeva nese lékařské označení kolorektální karcinom. V číselníku diagnóz se skrývá pod kódem C18, C19 a C20. Představuje pro pacienta velmi vážné ohrožení, proto se jí snažte vyvarovat.

Varovné příznaky rakoviny konečníku

Asi polovina pacientů s kolorektálním karcinomem konečníku žádné z uvedených příznaků nepozoruje. Uvedené příznaky však mohou zachránit životy nebo signalizovat i jiné nemoci. Krev ve stolici může upozorňovat i na problémy s hemoroidy, každopádně ale tento příznak nebo jiné příznaky nepodceňujte, věnujte jim zvýšenou pozornost a konzultujte situaci s vaším lékařem.

  • průjem nebo zácpa
  • krev nebo hlen ve stolici
  • snížení tloušťky stolice
  • zažívací problémy, jako jsou nadýmání, křeče a bolesti břicha
  • ztráta chuti k jídlu
  • neúmyslná, rychlá a nadměrná ztráta hmotnosti
  • nadměrná únava

Zkuste bezbolestný test

Test okultního krvácení do stolice – TOKS, v angličtině FOBT – Fecal Occult Blood Test, je velmi jednoduchý a také zcela bezbolestný. Z odebraného vzorku stolice se chemicky zjišťuje, zda navíc neobsahuje pouhým okem neviditelné stopy krve. I když samotný nález krve ve stolici ještě nutně nemusí znamenat hned zhoubný karcinom, v případě pozitivního nálezu by mělo následovat kolonoskopické vyšetření, které příčinu krvácení zcela objasní.

Prevence

Prevence by měla začínat prohlídkou u praktického lékaře. Ze zákona máte na všeobecnou preventivní prohlídku registrujícím praktickým lékařem nárok od 50 do 55 let 1x ročně, od 55 let 1x za 2 roky. Screening nádorů tlustého střeva a konečníku probíhá prostřednictvím testu na okultní neboli skryté a zrakem neviditelné krvácení do stolice. Již od 50 let nyní může lékař nahradit test okultního krvácení do stolice provedením primární screeningové kolonoskopie.

Jak často se nechat prohlédnout

U lidí bez potíží stačí vyšetření provést 1x za 10 let. Některé zdravotní pojišťovny nabízejí svým pojištěncům také zdarma některé preventivní prohlídky nad rámec stanovený zákonem, třeba formou rozšíření věkové hranice pro dané vyšetření. Aktuální informace jsou na pobočkách či webových stránkách pojišťoven.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *