Spánkový rozvod nemusí znamenat konec intimity. Podívejte se na naše tipy

Obzvláště ve vyšším věku nám dělá stále větší potíže spánek v jedné místnosti. Jaké jsou důvody a jak si zachovat intimitu i v případě, že u vás nastal spánkový rozvod?

Snížení kvality vlastního spánku

Spánkový rozvod je situace, ve které se ročně ocitá mnoho párů. Jako důvod se nejčastěji uvádí tyto situace:

  • Rozdíl v denním režimu,
  • spánkové onemocnění některého z partnerů,
  • chrápání.

Existuje studie, která již prokázala, že když spíte vedle chrápajícího partnera, snižuje to kvalitu vašeho vlastního spánku. To se v některých případech odráží na zdravotním stavu. Abyste předešli potížím, můžete spát odděleně.

Potíže spojené se spánkem

Když zjistíte, že vám nevyhovuje s partnerem spát v jedné posteli, nesnažte se házet vinu jeden na druhého. Současná situace má příčinu, za kterou ani jeden z vás nemůže. Například za vznikem chrápání může stát podle lékaře Ravi S. Aysoly spánková apnoe. Pokud se jeden z partnerů v noci často převaluje, mohou jej trápit noční běsy, které mohou mít kořeny již v dětství.

Foto: Shutterstock

Spaní v jiné místnosti není tragédie

Vždy záleží na každém páru, jak si vlastní život nastaví. Společný spánek rozhodně není podmínkou pro spokojený vztah. Mishay Butler-Ozore, manželský a rodinný terapeut pro Self.com, doporučuje větší iniciativu z obou stran v rámci nově vzniklé situace. Snažte se dodržovat jeden či dva dny v týdnu, kdy se budete společně tulit před tím, než se každý vydáte do svého lůžka. Můžete se společně v náručí věnovat sledování oblíbeného seriálu, nebo si krátce namasírovat záda či chodidla. Je důležité neztratit se jeden druhému.

Základem pro spokojený partnerský život je vzájemná komunikace. Nesnažte se jeden druhého obviňovat z toho, co nelze ovlivnit. Chrápání přeci nikdo z nás nedělá schválně, stejně jako i další noční projevy, ke kterým během spánku dochází. Nalezněte společnou cestu ke spokojenosti obou.

Foto: Shutterstock, zdroje: Self, Sleep, autorský komentář