Spotřebiče, které vám žerou nejvíce peněz. Triky jak ušetřit v rodinném rozpočtu

Životní náklady jsou nejvyšší za posledních deset let, přičemž největší výdaj představují účty za energie. 

Výběr energeticky nejúčinnějšího domácího spotřebiče podle vašich potřeb, vám může pomoci ušetřit energii a peníze na účtech, ale některé běžné domácí spotřebiče jsou energeticky náročnější než jiné.

Zjišťujeme, které z nich jsou největšími “žrouty” elektřiny v domácnosti a přinášíme vím několik tipů, jak je používat co nejefektivněji, abyste snížili své účty.

1. Pračky, myčky na nádobí a sušičky

Pračky, myčky nádobí a sušičky prádla se snadno dostávají na první místo v našem seznamu. Spotřebu zvyšuje energie potřebná k ohřevu vody, kterou potřebují ke správnému chodu, což z nich činí energeticky náročné domácí spotřebiče.

Volba praní prádla při nižší teplotě může pomoci snížit spotřebu energie a snažte se vyhnout praní poloviční náplně, abyste ušetřili vodu. Stejná rada platí i pro myčku nádobí: používejte úsporné nastavení, pokud ho má, a snažte se počkat, až bude plná, abyste ji mohli spustit.

2. Lednice a mrazáky

Tyto spotřebiče musí být ze své podstaty neustále zapnuté, takže odebírají energii nepřetržitě kvůli udržování nízké teploty.

Patří také mezi spotřebiče s nejdelší životností v naší domácnosti. Typická chladnička s mrazničkou má životnost 17 let!

Vzhledem k tomu, že budou zapnuté 24 hodin denně a mohly by vám vydržet 17 let, je investice do energeticky úsporného spotřebiče obrovskou výhodou. Až budete příště kupovat novou chladničku nebo mrazničku, zvažte, jaká nejlépe odpovídá vašim potřebám.

3. Každodenní elektronika

V dnešní době jsme mnohem více závislí na elektronice – od notebooků přes televizory až po herní konzole – a tak nepřekvapí, že jsou právě na třetím místě.

Některé z nejstarších rad jsou stále aktuální: nezapomeňte vypínat svá zařízení, pokud je právě nevyužíváte.

Pokud je čas na novou televizi, hledejte tu energeticky nejúspornější, kterou si můžete dovolit, nebo zvolte menší obrazovku, abyste ušetřili provozní náklady. 

Foto: Shutterstock

4. Osvětlení

Na čtvrtém místě se objevilo naše každodenní osvětlení, bez kterého se prostě neobejdeme. Množství spotřebované energie však můžete snížit výměnou obyčejných žárovek za LED.

LED žárovky se dodávají v různých odstínech, od studených po teplé, což vám umožní vytvořit si v domácnosti požadovaný světelný efekt. Pokud by domácnost vyměnila všechny žárovky za LED, uvidíte ohromný rozdíl na vašem účtu za elektřinu.

5. Vaření

Stojí vás vaše kuchařské návyky příliš mnoho peněz na účtech za energii? Náklady za energii připadají na napájení kuchyňských spotřebičů, včetně varné desky, trouby, rychlovarné konvice a mikrovlnné trouby.

Mikrovlnné trouby jsou při vaření účinnější než trouby, protože ohřívají pouze jídlo, nikoliv vzduch uvnitř. A snažte se nepřeplňovat rychlovarnou konvici a ušetřete několik set korun ročně za elektřinu.

Foto Shutterstock, zdroj Sparkenergy, Sparkenergy