Čím více zkušeností z parkoviště u obchodních center člověk má, tím více chápe slogan „Nač kupovat nové, když je zítra ojeté?“ Vy můžete o svého čtyřkolového miláčka pečovat sebevíc, ale stačí vteřina a máte na autě škrábanec jak Brno. Ať už to způsobila babička nákupním vozíkem, nesoustředěný řidič nebo chuligán. Zkrátka, auto máte poškrábané. Jak situaci řešit? A jak se jí, pokud možno, vyhnout?
Co praví statistika?
Srážka se zaparkovaným vozidlem je druhým nejčastějším druhem dopravních nehod. A to se bavíme o těch hlášených. Super zprávy, co? A ještě? Až 23 % řidičů z místa nehody ujede.
Prevence poškrábání auta
Úplně nejjednodušší je brát auto jako spotřební věc a nehroutit se nad každou odřeninou. A pokud jezdíte na kritická místa, jeďte starším vozem, na kterém vám tolik nezáleží. Přesto pročtěte praktické rady.
- Parkujte na méně frekventovaných místech. Raději si ten kousek dojděte.
- Vybírejte si krajní místa. Když budete alespoň z jedné strany sousedit s trávníkem nebo zdí, máte o 50% vyšší šanci, že auto zůstane bez šrámu.
- Zvolte parkovací místo co nejdál od nákupních vozíků. Jsou těžko ovladatelné, žijí si svým životem a dost často jsou zodpovědné za poškrábaná auta.
- Necpěte se blízko k místům vyhrazeným pro rodiny s dětmi. Nedělají to schválně, ale děje se jim to. Vyndat několik dětí, kočár, plastovou motorku, uhlídat děti, občas se prostě nějaký ten škrábaneček přihodí.
- Parkujte mezi luxusnější auta. Když už musíte zaparkovat mezi dvě auta, rozhodně si vyberte drahá auta. Jejich majitelé netouží po škrábanci, takže si dávají dobrý pozor, aby se jejich auto nedotklo auta vašeho. Hlavně si dejte pozor vy, ať jim bourák neodřete.
- Chce to kamery. Parkujte pod kamerami a pořiďte si palubní kameru. Zaprvé ostatní vyděsíte a za druhé budete mít důkazní materiál.

Co když mi někdo odřel auto?
Pokud jste viníka zahlédli a on se k činu přiznává, je to jednoduché. Sepište protokol, vše nafoťte. Poškození zaplatí pojišťovna viníka z jeho povinného ručení.
Pokud netušíte, kdo je za nehezkou vzpomínku zodpovědný, přesto si auto nafoťte a pak správce parkoviště požádejte o kamerový záznam. On vám ho sice neposkytne, ale policii ano. Takže budete čekat ještě na policii. Dost možná několik hodin.
Musím volat policii?
Nemusíte. Prostě situaci přijmete tak jak to je. Pokud však škoda přesáhla 100 000 Kč nebo byla zraněna třetí osoba, je třeba nehodu nahlásit na policii.
Co když jsem někomu odřel auto já?
Hlavně se nelekněte a neujeďte. Povinné ručení máte, takže škodu na vozidle poškozeného pojišťovna zaplatí. Takže počkejte na místě, omluvte se, sepište s poškozeným protokol, vše nafoťte. Pokud spěcháte a necháte za oknem lísteček, je to pěkný krok, ale sporný. Hrozí vám pokuta za ujetí z místa dopravní nehody (až 5000 Kč) a ztráta 7 bodů. Takže raději zrušte plány a vyčkejte.
Foto: Freepik, zdroj: Garaz.cz, Uniqa.cz, Kupi.cz