Uchovejte si mladistvý vzhled i po 50. V tomto věku už je pár věcí, kterým byste se měli vyhýbat

Největšími strašáky zejména ženské části populace jsou tloustnutí a stárnutí. Přibývání na váze můžete ovlivnit sami úpravou jídelníčku a pravidelným pohybem. Stárnutí sice ovlivnit nelze, ale je částečně zpomalit životosprávou.

Všimli jste si, že někteří lidé vypadají starší, než ve skutečnosti jsou? Na vině je jednak stres, který je typický pro dnešní dobu, stravování i nedostatek spánku.

Není však nutné hned utrácet za drahé kosmetické produkty, které slibují mladiství vzhled. Stačí se držet jen několika málo zásad ve stravování. Díky nim vám vrásky nebudou vyskakovat jak houby po dešti a navíc se budete celkové cítit lépe.

Alkohol

Alkohol je metla lidstva a žádný večírek se bez něj neobejde. Pravidelné pití alkoholu zhoršuje kvalitu spánku a narušuje pokožku. Z té odchází důležité vitaminy a jiné látky. Také snižuje podíl minerálních látek v krevním oběhu, což ovlivňuje vypadávání vlasů.

V zásadě jde o to, že pokud se kvůli proflámovanému večírku špatně vyspíte vypadáte unaveněji už sami od sebe. Pár vrásek vyleze, aniž by muselo.

Pití alkoholu je třeba vyvážit adekvátním množstvím vody (čím více, tím lépe). Snižujete tak riziko dehydratace kůže.

Navíc se při požívání nějakého alkoholického nápoje máme i vyšší chuť k jídlu. Například sklenice piva má kolem 250 kcal a obsahuje velké množství cukrů. Pijani se tak dostanou hodně vysoko nad hranici kalorického příjmu a tloustnou.

Kofein

Většina z nás si neumí představit vstávání bez ranní kávy. A pak jednu v poledne a další odpoledne. Ještě větším škůdcem jsou energetické nápoje, které kromě kofeinu obsahují i nemalé množství cukru. A jsme zase u toho přibírání na váze.

Kofein také odvodňuje. Proto krátce po vypití šálku kávy uháníte na toaletu. O dehydrataci pokožky netřeba hovořit.

Pokud se nechcete vzdát svého oblíbeného ranního kávového dýchánku, zkuste si alespoň odpustit kofein v odpoledních hodinách. Můžete ji nahradit třeba pravým kakaem.

Když si nedáte kávu alespoň šest hodin před ulehnutím, zlepší se váš spánek. Nejen, že se budete odpočatě cítit, ale také budete díky tomu lépe vypadat.

Foto: Shutterstock

Cukr a sůl

Snad neexistuje potravina, která by ho neobsahovala. Cukr do sebe dostáváme přirozeně v potravinách. Proto není žádoucí ládovat ho do sebe ještě v podobě doslazovaných nápojů, sladkostí či přimícháváním do čaje či kávy.

Konzumací většího množství cukru si zaděláváte na zdravotní problémy a obezitu. Sacharidy a pšeničné potraviny nám sice velmi chutnají, ale zasytí nás pouze krátkodobě.

Smažené jídlo

Hranolky, krokety, langoše, smažené sýry. Jen těžko se jim vyhnout zvlášť v letním období, kdy vás na koupališti přepadne hlad. U stánků s občerstvením jen zřídkakdy pořídíte něco jiného než tato smažená jídla.

Nicméně smažená jídla způsobují rozklad kolagenu v kůži a tím se tvoří vrásky. Raději před výpravou na veřejné koupaliště si připravte zdravou svačinku doma. Vaše tělo vám za to poděkuje.

Foto: Shutterstock, zdroj: Pureluxemedical, Bestlifeonline, Mobilní aplikace Kalorické tabulky