Ocet v domácnosti a pět způsobů, jak jej využít

Ocet je nedílnou součástí salátových zálivek, nebo také některých omáček. Skvěle se ale hodí i pro vyčištění celé domácnosti, nebo pro použití na terase. Na co vám ocet poslouží?

1. Konečně čistá okna bez námahy

Kupovat předražené čističe oken je naprostý nesmysl. Bohatě vám postačí obyčejná voda, do které přilijete trochu octa. Nejprve drsnou stranou houbičky na nádobí očistěte hrubé nečistoty na povrchu okna. Usazeniny od hlíny, částečky prachu, nebo oblíbené ťapičky od malých dětí. Následně si vezměte k ruce lavor s teplou vodou, do kterého přidáte několik lžic octa.

Nyní už stačí umýt okna jen jemnější stranou houbičky. Vezměte to jednou, ale důkladně. Zajistíte si tak přirozenou dezinfekci oken, odstranění nečistot i plísní, a také přirozený lesk oken. Nemusíte kupovat žádné drahé prostředky pro lesk oken. Ocet se o to postará dokonale.

2. Na sanitu? Samozřejmě!

Sanita se neumývá zrovna snadno, obzvláště v případě, kdy máme doma vodní kámen. Když povoláte na pomoc ocet, uděláte jedině dobře. Povrchy se budou lesknout, zajistíte jim přirozenou dezinfekci, ale také budete působit preventivně na usazeniny v trubkách, které doprovázejí nepříjemný vodní kámen. Sanita tak bude doslova zářit. Stačí ke každému umývání povrchů do vody pro čištění přidat trochu octa. Nezapomeňte ale na ochranné rukavice, ať si nepoškodíte nehty.

3. Jdeme na odpady

Nachystejte si jedlou sodu. Do odpadu vylijte půl litru vroucí vody, následně odpad zasypejte jedlou sodou. Přelijte šálkem octa a odstupte od odpadu. Někdy totiž nečistoty doslova vybublají na povrch. Směs nechejte působit přes noc, poté smyjte vroucí vodou a následně opláchněte proudem vlažné vody.

Foto: Shutterstock

4. Čistá rychlovarná konvice

Usazeniny se bohužel nevyhýbají ani rychlovarné konvici. Přitom se ve většině případů jedná o vápník a hořčík. A právě tyto prvky ocet snadno rozpustí. Zanesená konvice má menší účinnost. Nechejte v konvici proto přes noc půl litru vody s šálkem octa, které nejprve uvaříte. Ráno stačí opět konvici pustit, nechat opět projít varem octovou vodu a následně ji vypláchnout.

5. Hurá na plevel na dlažbě!

Nikdo z nás nepotřebuje plevel na své terase. Pusťte se do něj bez námahy. Stačí, když do spár nalijete vodu s octem. Takto zničíte i kořeny a semena odolných rostlin, jako je například pýr. Semínka pýru přitom dokáží být aktivní dokonce až 40 let. Ocet je snadno zahubí. Zálivku pravidelně opakujte.

Ocet je cenným pomocníkem při úklidu celé domácnosti.

Foto: Shutterstock, zdroj: Purewow, Thespruce