Neuvěřitelně snadné tipy, jak konečně ušetřit za elektřinu v domácnosti

Neustále se zvyšující ceny elektřiny jsou nepříjemné pro všechny z nás. Jak se postarat o to, aby naše finance neputovaly do chřtánu energetických společností? Ušetřete za elektřinu.

1. Pozor na mrazák i ledničku

Mrazák a lednice jsou spotřebiče, které jsou zapnuté 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Není divu, že právě zde se bude soustředit naše pozornost. Jako první se ujistěte, že právě tyto dva spotřebiče máte doma v té nejlepší energetické skupině. Rozdíl mezi jednotlivými přístroji totiž ve spotřebě může během roku udělat až několik stovek, při současných cenách energií i více.

Mrazák i lednice musí být stále v nenamraženém stavu. Když se objeví námraza, opět se zvyšuje spotřeba daného přístroje, a to až několikanásobně. Stále proto kontrolujte, zda na moderních přístrojích dobře funguje samoodmražování. Případně přístroj vypněte, očistěte od námrazy a opět zapněte. Dobře udržované spotřebiče vám zajistí spotřebu, kterou deklaruje výrobce.

Současně také změňte systém praní. Zašpiněné prádlo stačí na noc namočit do namáčedla, poté jej vyperete na mnohem nižší teplotu.

2. Televize je věčný problém

Současně bychom se měli zaměřit i na elektroniku, kterou používáme dnes a denně. Jste zvyklí si po příchodu domů pustit televizi? Na tom není nic špatného, ovšem když se již na program nedíváte, nezapomeňte přístroj vypnout. Včetně červeného kontrolního tlačítka. Když budete televizi vypínat důkladně, a to včetně kontrolního světýlka pro dálkové ovládání, ušetříte až několik stovek za rok. Nechat v místnosti puštěnou televizi, když ji nesledujete, je navíc nepříjemný zlozvyk.

Foto: Freepik

3. Vypínáte na noc počítač?

Někteří lidé netuší, že pro počítače a tablety je škodlivé, když jsou stále zapnuté. Tyto spotřebiče mají součástky, které se musí neustále ochlazovat. Když si jdete večer lehnout, vypněte počítač i tablet. Zbytečně odebírají elektrickou energii a snižuje se jejich životnost. Nepotřebujete, aby vaše vydělané peníze slupla společnost prodávající elektřinu.

4. Vlastní sluneční elektrárna?

Máte doma bazének? Místo jeho ohřívání pomocí horké vody nebo vlastního topného systému si pořiďte solární panely. Spolehlivě vám ohřejí vodu v bazénu, aniž byste museli platit nehorázné peníze obchodníkům s elektřinou. Slunce od nás žádné poplatky nevyžaduje. Podobně si můžete zajistit také zdroj elektrické energie pro své spotřebiče. Na střechu svého domu si umístěte sluneční elektrárnu. Výkonné systémy pokryjí celkovou spotřebu domu.

Nedá se očekávat, že by ceny energií v nejbližší době klesaly. Musíme se tedy zařídit tak, aby naše peníze neutíkaly pryč.

Foto: Freepik, zdroj: MoneySuperMarket, Energysavingtrust, BCHydro