Úspory za vytápění jsou na místě. Ale radiátory na noc nevypínejte

Není v současné době domácnosti, aby se nezaobírala úsporou energií. Ty raketově vystartovaly směrem vzhůru a atakují ceny, na které mnozí ani nebudou mít peníze. Proto každý hledá cestu, jak ušetřit. Stále častěji přichází na přetřes otázka vypínání topení na noc. Jak moc je to ekonomické? Nebo raději nechat i v noci kotel zapnutý?

Jak úsporně topit

Podívejme se na problematiku vytápění v rodinných domech. Zde se nejčastěji topí plynem, elektřinou, dřevem nebo pevnými palivy. O Češích je známo, že běžně vytápěli své nemovitosti na tzv. trenýrkovou teplotu, tedy mohli v domě chodit oblečeni jen v krátkých kalhotách a tričku. Tomu je od letošního roku nejspíš konec vzhledem k tomu, že cena energií prudce stoupla. Každý se snaží šetřit, jak umí. Třeba tím, že na noc zcela topení vypíná. Odborníci ale varují, že tudy cesta k úspoře financí nevede.

Teplotu na termostatu jen zmírněte

Plynaři a revizní technici se shodnou na tom, že rozdíl teplot přes den a v noci by měl být maximálně 2 °C. Je-li to více, nemovitost příliš prochladne a pak bude muset kotel topit o sto šest, aby ji zase vyhřál na pocitově příjemnou teplotu. Takže když běžně topíte během dne na 20 °C, na noc teplotu zmírněte na 18 °C. Vypínat na noc kotel je totiž nesmysl, který vás ve výsledku bude stát peníze. Než se kotel ráno zahřeje, spálí více plynu, než když jen přes noc dohřívá. Pochopitelně, že důležitou roli tu sehrává i venkovní teplota.

Foto: Shutterstock

Na méně topte i tehdy, když doma nejste

Jdete-li ráno do práce a školy, nemá cenu celý dům vytápět na pohodovou teplotu. Klidně topte na méně. Platí, že o každý 1 °C nižší teplota na termostatu vede k úspoře asi o 3 % na nákladech za topení. K plýtvání teplem vede také příliš vysoká vlhkost vzduchu. Její optimální výše se pohybuje v rozmezí 35 až 60 %. Vlhkost vede k tvorbě plísní a k tomu, že máte pocit chladu i přesto, že se v místnosti topí. K odstranění vlhkosti v bytě slouží odvlhčovače vzduchu. I přes spotřebu elektrické energie dokáže odvlhčování uspořit finance na vytápění místností.

Foto: Shutterstock, zdroj: tomsguide, Danfoss