Věkový rozdíl ve vztahu. Jak vysoký je ještě přijatelný?

Věk je jen číslo. Přesto dodnes budí rozruch, když je u páru větší věkový rozdíl. Jak velký problém je to ve skutečnosti? Bude to vždy vzbuzovat pozornost nebo jednou bude považováno za normální fakt? Týká se to i vás?

Moderní doba přináší své. A tak se lze setkat s páry mající tzv. otevřený vztah. Skupinové partnerské soužití či hromadné sexuální dobrodružství pro mnohé jen stěží představitelné, dnešní společnost si začíná uvědomovat a zejména tolerovat, že zkrátka láska může mít mnoho podob a projevovat se různě. Ale když přijde na věkový rozdíl ve vztahu, tak zde veškerá benevolence končí. Neustálá snaha druhé za to kritizovat. Proč tomu tak je? Co je na věkovém rozdílu tak neakceptovatelného či lépe řešeno pohoršujícího?

Láska si nevybírá a věk neřeší

Své o tom ví i známé osobnosti, které jsou více na očích nám ostatním, jako například Demi Moore a Ashton Kutcher či stále zamilovaní manželé Amal a George Clooney a další. Je jich celá řada. Věkový rozdíl nad 10 let zkrátka budí stále pozornost a nepochopení. Jenže jak se říká, srdci holt nelze poručit. Statistiky uvádí, že párů s věkovým rozdílem větším jak 10 let je v západních zemích okolo osmi procent.

Foto: Shutterstock

Pohoršující věkový rozdíl ve vztahu

V řadě kultur je zcela nepřijatelné se zamilovat do někoho, kdo je výrazně starší nebo mladší než vy. Doktorka Elena Touroni z The Chelsie Psychologic Clinic se sídlem v Londýně poukazuje na to, že z evolučního hlediska může mít touha po založení rodiny značný vliv na to, s kým se rozhodneme mít vztah, a to jak z biologického hlediska, tak i ve smyslu toho, že oba rodiče musí žít přibližně dlouhou dobu, aby mohli společně vychovávat své dítě.

Vzhledem k tomu, že u žen i mužů klesá plodnost okolo 35. roku života, dává tak smysl, že jsme se vyvinuli tak, abychom byli přitahováni osobami v přibližném věku. Ostatně to potvrzují i vědecké výzkumy, ze kterých vyplývá, že takové svazky mají nižší rozvodovost. Jenže, zkrátka vztahy s věkovým rozdílem nikdy nevymizí. Jsou a budou. Jedinou otázkou je, zda si na ně společnost jednou zvykne a bude je tolerovat či neustále odsuzovat.

Foto: Shutterstock, zdroj: PsychCentral, wikiHow