Velký přehled platů v Česku. Kolik si vydělá prodavačka, lékař nebo řidič?

V našich končinách není žádným velkým tajemstvím, že si u našich rakouských nebo německých sousedů můžeme za stejnou práci vydělat až dvakrát více peněz. Štěstí tak přeje odvážným s dostatečnou jazykovou výbavou. Níže se dozvíte o rozdílech ve mzdách vybraných profesí v Čechách, na Slovensku, v Polsku, Rakousku a Německu.

Záleží na odbornosti i praxi

Co se týká odborných profesí jako je lékař nebo programátor, je třeba brát v potaz i praxi. Jiné peníze si vydělá čerstvý absolvent, na jiné dosáhne odborník s mnoha lety zkušeností v oboru. Následující výpočty jsou průměrem hrubých mezd, které byly zobrazeny v eurech na webu Paylab, a to dle kurzu 23,47 korun za euro.

Pro lékaře i advokáty přes sto tisíc

Prvně se podívejme na lékaře a lékařky. Průměrná mzda v pěti vybraných zemích dosahuje zhruba na 93 tisíc korun. Pod průměrem se svými 61 tisíci se nachází Slovensko, hned nato následuje Česko s průměrem kolem 80 tisíc korun. V Polsku je to 78 tisíc. Diametrální rozdíl je u našich sousedů v Rakousku, kde si v lékařské profesi přijdete na 114 tisíc korun a v Německu dostanete skoro o 17 tisíc korun více.

Jednou z dalších prestižních profesí je jistě advokát. V Česku činí průměrná mzda advokátů 86,5 tisíce korun, na Slovensku je to zhruba o 5 tisíc méně. Polští advokáti si vydělají v průměru 57 tisíc. Když se podíváme na advokáty do Rakouska, zde mají slušných 161 tisíc, přičemž v Německu je to skoro 167 tisíc.

Řidič v Polsku dře bídu s nouzí

Pokud jste zdatnými řidiči a nebojíte se, není důvod, proč byste se řízení neměli věnovat profesionálně. Z oněch pěti zemí byste si nejvíc (jak je tradicí) vydělali v Rakousku (68,8 tisíc korun) a v Německu (76,2 tisíce korun). Pokud byste zůstali šoférovat v Čechách nebo jeli na Slovensko, každý měsíc byste obdrželi něco kolem 32 tisíc korun. V Polsku byste si pohoršili na 26 tisíc.

Foto: Shutterstock

U prodavačů jsou rozdíly i čtyřicet tisíc

Diametrální rozdíly ve mzdách najdeme i u prodavačů, a to jak v supermarketech, tak i v jiných typech obchodů. V Čechách si prodavač či prodavačka v hrubém vydělají necelých 33 tisíc korun. O kousek dál, na Slovensku si pohorší na necelých 25,5 tisíce korun. V Polsku sice takový prodavač dostane zhruba o 2 tisíce více, než na Slovensku, ale v Rakousku si přijde na mzdu činící přes 54 tisíc a v Německu přes 61 tisíc.

Německý učitel bere přes osmdesát

Důležitou profesí je učitel na základní škole. V Čechách si takového vychovatele budoucí generace cení měsíčně na 37,8 tisíc korun. Pokud takový učitel či učitelka přijedou na Slovensko, obdrží už „jen“ 30,3 tisíc korun. A v Polsku se jeho práce ocení na 28 tisíc. Jestliže jste šikovný učitel v sousedním Rakousku, můžete si vydělat docela slušnou sumu ve výši 77,4 tisíc. V Německu pak za tu stejnou práci dostanete necelých 84 tisíc.

Foto: Shutterstock, zdroj: refresher, kupnisila, Platy