Vypadávání vlasů může mít závažný důvod. Nepřehlížejte signály těla

Zdravému člověku v průměru vypadne 50 až 100 vlasů za den. Pokud se však jedná o nadměrné vypadávání vlasů, které je čím dál více znát, naše tělo se nám tímto snaží naznačit, že je něco v nepořádku. Tento problém může být způsoben mnoha faktory od hormonální nerovnováhy, přes špatnou stravu až po vážné zdravotní obtíže. Není žádnou novinkou, že některé léčebné kúry mohou způsobit plešatost – například chemoterapie. V některých případech je ztráta vlasů trvalá, někdy je naštěstí možné nechat vlasy znovu dorůst.

Mužská a ženská plešatost

Až na některé výjimky dochází u mužů k postupné ztrátě vlasů po 50. roce věku. Začíná to ustupujícím čelem. U žen je to způsobeno menopauzou. U nich vlasy často začínají vypadávat uprostřed hlavy. Významným faktorem je však také dědičnost. Pokud se tento problém začne řešit včas, je možné důsledky výrazně zmírnit.

Alopecie – kruhové vypadávání vlasů

Alopecie je onemocnění, s nímž se během svého života setkají 2 % populace. Vedle vlasů postihuje i vousy, obočí, řasy a jiné ochlupení na těle. Riziko alopecie se zvyšuje společně s věkem, avšak v průměru postihuje osoby ve věkovém rozmezí 25 – 36 let. Dobrou zprávou je, že v tomto případě jsou vlasové folikuly stále funkční a správně nastavenou léčbou mohou vlasy opět narůst.

Špatné stravování

Pro zdravý růst vlasů tělo potřebuje mít dostatek živin. Strava s nedostatkem bílkovin, vitaminů (B3, D), minerálů (železo, zinek, selen) a jiných živin (nasycené mastné kyseliny) může zvýšit riziko vypadávání vlasů.

Foto: Freepik

Stres i zranění

Vypadávání vlasů nám může způsobit i vystavení se dlouhodobému stresu (například, když jsme v zaměstnání pod permanentním tlakem). Vedle toho může být na vině i stres emocionální, například po úmrtí blízké osoby či rozvodu. Celkem běžným jevem je vypadávání vlasů u těhotných žen a po porodu.

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na mechanické poškození vlasových folikul vinou zranění nebo operace. I dlouhodobé užívání některých léčiv může zapříčinit ztrátu vlasů.

Léčba

Pokud se vám samotným stává, že máte v hřebenu vytrhané chomáče vlasů, popřípadě vídáte své pramínky všude po domácnosti, neváhejte navštívit svého lékaře. Jen správným určením příčiny plešatění se dá nastavit správná léčba. Léčení svépomocí nenabízí tolik možností, jako léčení pod odborným dohledem. Některé metody vyžadují i nutnost použití léčiv, které se vpravují do pokožky hlavy pomocí injekce.

Foto: Freepik, zdroj: Medicalnewstoday, Everydayhealth