Vyzkoušejte masáž bloudivého nervu

Chcete být odolnější a dokázat se přenést přes nejrůznější problémy s lehkostí a klidem? Cítit se dlouhodobě spokojenější a šťastnější? Stimulujte bloudivý nerv a vyšlete vašemu tělu zprávu, že přišel čas se uvolnit a nechat odeznít stres, kdykoli budete potřebovat. Zlepšení vašeho fyzického a duševního stavu na sebe nenechají dlouho čekat.

Zastavte stresovou reakci

Bloudivý nerv (nervus vagus) je nejdelší hlavový nerv, doslova putuje po celém těle a spojuje mozek se spoustou důležitých orgánů, včetně střev, žaludku, srdce a plic. Je klíčovou součástí tzv. parasympatického nervového systému, který je odpovědný za odpočinek. Zvýšený tonus bloudivého nervu snižuje tepovou frekvenci a krevní tlak a stimuluje trávení. Pomáhá tělu se rychleji zrelaxovat, potom co bylo vystaveno stresu. Po jeho stimulaci znovu ucítíte klid a zaplaví vás pozitivní emoce.

Toho lze využít při léčbě duševních nemocí jako je deprese, úzkostné poruchy, migrény, chronický únavový syndrom a další. Pokud se necítíte po psychické stránce úplně fit, nezoufejte. Dobrá zpráva je, že ke stimulaci bloudivého nervu nepotřebujete žádný složitý přístroj ani přítomnost odborníků. Můžete ji provádět sami. V článku se dozvíte několik jednoduchých způsobů jak na to.

Dopřejte si masáž

Reflexní terapii zná snad každý. Můžete si promačkávat a masírovat chodidla nebo vyzkoušet jemné protahovaní prstů. Příjemná je také masáž v oblasti dutiny hlavové tepny, která se nachází blízko pravé strany krku. Obojí zvyšuje tonus bloudivého nervu a napomáhá k uklidnění.

Usmívejte se a bavte se s přáteli

Trávit mnoho času s přáteli a smát se je určitě to nejlepší, co můžete udělat. Smích, jak je známo, dokáže snižovat hladinu stresového hormonu v těle a také zlepši vaši náladu. Vědci zjistili, že v tom hraje roli bloudivý nerv. Dokonce prý stačí pouze vracet se v mysli k pozitivním společenským zážitkům.

Zpívejte si

Bloudivý nerv je spojený s hlasivkami a svaly na zadní straně krku a také prochází vaším vnitřním uchem. Proto doporučujeme si přes den zpívat nebo broukat. Zvuky, které vydáváte stimulují bloudivý nerv a už jen samotný poslech oblíbené hudby vám může přinášet pocity radosti.

Foto: Shutterstock

Cvičte jógu a meditujte

Jóga je relaxační technika, která propojuje mysl a tělo, skvěle stimuluje bloudivý nerv a zvyšuje mód relaxace a trávení parasympatického nervového systému. Cvičit by ji měli zejména lidé, kteří se potýkají s úzkostí a depresí. Meditace též zvyšuje pozitivní emoce a také lepší vnímání sebe sama. Obzvlášť prospěšné může být zpívání mantry OM. Meditováním i praktikováním jógy se naučíte hluboce a pomalu dýchat. Je důležité nadechovat se hluboce od bránice, vaše břicho by se vám mělo při nádechu zvedat nahoru. Snažte se také prodlužovat výdech, ve výsledku by měl být delší než nádech. Pokud se vám to podaří, mělo by dojít ke snížení vaší srdeční frekvence a měli byste dosáhnout stavu uvolnění.

Ochlaďte tělo studenou vodou

Studená voda dokáže výborně odbourávat stres. Zpomaluje srdeční frekvenci a prokrvuje mozek. Vaše příští sprchování můžete zakončit tím, že na sebe pustíte na 30 sekund studenou vodu a uvidíte, jestli se dostaví pocit relaxace. Pokud se na to necítíte, můžete si jen opláchnout obličej studenou vodou nebo jít na chvíli ven za chladnějších dní s minimem oblečení.

Foto: Shutterstock, zdroj: drruscio, optimallivingdynamics