Z jakých chyb a zlozvyků novopečených matek šílí jejich okolí, ale do očí to neřeknou

Jakmile sevřete v náručí ten malý uzlíček, na který jste devět měsíců čekala, jako by na ničem jiném nezáleželo. Ano, poporodní hormony jsou naprosto přirozené a je jasné, že nějaké období se bude vše točit kolem nové životní role a vašeho drobečka. A může vám být jedno, co si o vás kdo pomyslí. Pokud ale nechcete ostatní lidi svým matkovstvím moc prudit, zkuste se vyvarovat následujícího.

Dítě? Středobod vesmíru

S některými dětnými kamarádkami budete moct probírat hodiny a hodiny konzistenci stolice, reflux, vyšetření kyčlí a nejlepší mast na bradavky, ale pokud si nejste jisté spřízněností duší, raději o dítěti a životě s ním sdělte pouze základní informace. Ne každého tyto detaily, mnohdy naturalistické, zajímají.

Mateřština

Některé jedince neskutečně vytáčí mateřský plurál. To znamená: „Už papáme příkrmy, už kakáme do nočníčku, už spíme celou noc, už si cucáme paleček.“ Pokud tyto typy lidí nechcete popudit, raději se držte správného použití osoby, tedy: „On už je na umělém mléku nebo ona už si sundává ponožku.“ Na druhou stranu, jestli chcete někoho naštvat, vesele kakejte, píchejte si uši a (ne)používejte rektální rourky.

Také slovní zásoba matek dochází určitých změn. Kromě toho, že ji rozšíříte o slova, která jste nikdy předtím nepoužila, ba ani neslyšela, jako epiziotomie, hojdavak nebo mastitida, možná někdy i s lidmi, jejichž prioritou aktuálně nejsou děti, budete mluvit tak trochu jako hotentot. Krátký příklad za všechny. Když se vás někdo ze zdvořilosti zeptá, jak staré máte dítě, zapomeňte na 27 a půl měsíce. Držte se přibližnějšího sdělení udávaného v letech.

Foto: Shutterstock

„To já jsem…“ aneb mateřská pýcha v praxi

Co si budem, každá jsme pyšná na ten svůj poklad a taky na svoje tělo, které ho zvládlo odnosit, a taky na náš jasný názor na kojení nebo nošení a kontaktní výchovu a společné spaní a bla bla bla. Oukej. Ale především jsme lidi. Takže pokud chcete být pro okolí snesitelné, zkuste více naslouchat a méně poučovat. A zvlášť pokud jste prvomatka. Protože matka míní, a druhé, třetí či čtvrté dítě mění.

Ať už se některých přešlapů dopouštíte, nebo ne, hlavně si mateřství a svoje děti užívejte. Protože ani nemrkneme, a už ty naše prdelky budou radit nám, jak si nainstalovat aplikaci zjišťující naše dioptrie nebo který krém proti vráskám nás udělá co nejhezčí.

Foto: Shutterstock