Zapáchající nohy trápí většinu z nás. Zkuste deodorant z jedlé sody

Zápach nohou je velice nepříjemnou a zároveň i společensky nepřijatelnou záležitostí. Pokud se jej chcete rychle a účinně zbavit, nemusíte nutně sahat po drahých přípravcích z drogerie ani lékárny. Základní ingredience pro přípravu deodorantu na nohy máte totiž doma.

Jedlá soda a škrob

V první řadě budete potřebovat jedlou sodu. Ta je účinná především díky svému zásaditému složení. Právě zásadité prostředí nesvědčí bakteriím, které jsou původci zápachu nohou. Pot na našich nohách naopak vytváří prostředí kyselé, a proto se těmto mikroorganismům tak dobře daří. Jedlá soda vedle toho zaručeně funguje i antimykoticky (bojuje proti plísním).

Po sodě následuje kukuřičný škrob, který rovněž bývá běžnou součástí každé domácnosti (můžete použít i škrob bramborový).

Kukuřičný škrob v domácím deodorantu funguje jako absorbent potu, takže nohy krásně vysuší. Suché prostředí navíc nedělá dobře bakteriálním sporám ani sporám plísní.

Tuto dvojici pak doplníte třemi esenciálními oleji. Prvním je tea trea oil (olej z čajovníku), který funguje antimykoticky i antibakteriálně. Další v řadě je olej eukalyptový se svým příjemným intenzivním aroma, jenž rovněž účinně likviduje bakterie a plísně. Posledním je peprmintový olej (olej z máty peprné). I tento má antibakteriální účinky a nezaměnitelnou vůni. Vedle toho navíc dokáže díky obsahu mentolu příjemně chladit.

Foto: Freepik

Jak na to

Pro účinný deodorant, který vás navždy zbaví zápachu nohou smíchejte všechny ingredience v tomto poměru:

  • 6 lžiček kukuřičného škrobu
  • 3 lžičky jedlé sody
  • 5-10 kapek tea tree olejíčku
  • 5-10 kapek eukalyptového oleje
  • 10-15 kapek peprmintového oleje

Hotový deodorant pak aplikujte na nohy každé ráno a nezapomínejte ani na místa mezi prsty. Pro zvýšení účinku nasypte část deodorantu i do obuvi, kterou takto necháte přes noc. Ráno boty vyklepejte.

Foto: Shutterstock, zdroj: Brendid, wikiHow