Zbavte se bradavic. Pomůže vám domácí nálev z plevele

Málokdo má pokožku zcela hladkou, prostou jakýchkoliv výrůstků, pih, mateřských znamének. Občas se na ní objeví i bradavice, jež mohou dosahovat velikosti až 10 mm. Jsou sice zdraví neškodné, ale vzhledu kůže na kráse nepřidávají. Jak se jich účinně zbavit?

Bradavice a zdroj jejich nákazy

Bradavice je nezhoubný výrůstek na kůži, případně sliznici, způsobený papilomavirem HPV. Na omak jsou bradavice tvrdší s hrubým povrchem, uprostřed mají viditelné malé černé tečky. To jsou krevní cévky, které bradavici vyživují. Nejčastěji se bradavice vyskytují na rukou, nohou, v obličeji. Je to dáno přítomností velkého množství potních žláz, jimiž virus HPV proniká do pokožky.

Často se stává, že si bradavice člověk přinese z návštěvy koupaliště nebo plaveckého bazénu, protože infekce se šíří přímým kontaktem, nikoliv však vodou, ale třeba chůzí po podlaze, ze sedátek, kde ulpí odrolené infekční šupinky kůže nakaženého člověka.

Vlaštovičník větší

Pro vlaštovičník větší jsou typické žluté květy na dlouhých stopkách a vzrůst rostliny až jeden metr. Lodyhy jsou poměrně křehké a snadno se lámou. Na lomu z rámy vytéká oranžově zbarvené mléko. Je třeba říct, že celá rostlina je jedovatá, to však nic nemění na tom, že se využívá v lidovém léčitelství nejen na odstraňování bradavic. Otravy vlaštovičníkem jsou poměrně vzácné, jelikož rostlina má nepříjemnou chuť i vůni, tudíž k jídlu moc neláká. Roste tam, kde je dostatek vlhkosti, setkat se s ní můžete podél cest, plotů, na rumištích, v křovinách i na zahradách.

Foto: Shutterstock

Tinktura z vlaštovičníku většího

Přímo na bradavice je možné použít čerstvé mléko, jež prýští z rány na lodyze vlaštovičníku většího. Protože však v zimě bylina neroste, lze z ní vyrobit tinkturu k potírání. Na ni je možné použít celou nať včetně kvetoucí natě. Ta se opláchne a nakrájí na malé kousky. Připravíte si uzavíratelnou zavařovací sklenici a do ní nakrájený vlaštovičník dáte. Zalijete ho 65 až 80% alkoholem. Lze použít i vodku.

Sklenici uložíte na tmavé a teplé místo na tři týdny. Po této době je tinktura hotová, stačí ji jen přecedit, nejlépe přes jemné plátno. Bradavice se jí potírají až třikrát denně.

Foto: Shutterstock, zdroj: medicalnewstoday, PharmEasy