Zdravou půdu rozpoznáte podle plevele, který na ní roste

Zdravá půda je základ pro výnosnou a kvalitní produkci, logicky. Takže čím zdravější půda, tím více a lepší úrody. Zdravá půda je ta, která se dokáže vyrovnat s půdními chorobami a škůdci. Ty udržuje na tak nízké úrovni, že nedojde k újmě na plodinách.

Jak vypadá zdravá půda?

Zdravý půdní ekosystém je biologicky rozmanitá půda s vysokým obsahem organické hmoty, s mikroorganismy, členovci, žížalami atd. Musí obsahovat také mikroorganismy jako jsou bakterie, houby a prvoci. Půdě velmi pomáhá přírodní, silné hnojivo, systém meziplodin a další ověřené zemědělské postupy.

Každá půda je trochu jiná. Podle volně vyskytujících se rostlin (ve velkém množství a po několik sezón) dokážeme do jisté míry poznat, o jaký druh půdy jde, a co se v ní bude nejlépe pěstovat.

Půda bohatá na humus

Značka ideál. Úrodná půda s neutrálním pH, vypěstuje v ní skoro všechno. Má tmavou barvu a daří se v ní rozrazilu, netýkavce, kopřivě, ptačinci a pryšci.

Kyselá půda

Půda, jejíž pH je nižší než 6,5. Výborná na pěstování špenátu, cibule, hrachu a petržele. Poznáme ji podle výskytu rmenu, vrbovky, šťovíku a rozrazilu.

Dusíkatá půda

Je vhodná pro ty druhy zeleniny, které vyžadují hodně dusíku, jako je například paprika, rajče, brambor, kukuřice, pórek nebo zelí. Na této půdě najdeme kopřivy, pampelišky, ptačince a vstavače.

Foto: Shutterstock

Alkalická půda

Má pH 7. Pěstují se v ní růže, šeříky, zimostrázy, buxusy, ale také ječmen, vojtěška nebo brukvovitá zelenina. Z volně vyskytujících se rostlin na ní najdeme jeřabinu, violku, šalvěj, hluchavku a čekanku.

Těžká hlinitá půda

Poznáme ji podle většího podílu jílu a tendenci k promáčení. Pěstují se na ní magnolie, orlíčky nebo šeřík. Tento typ půdy nám prozradí výskyt jitrocele, bodláku, přesličky nebo podbělu.

Písčitá půda

Neudrží vláhu, vhodná pro trávy, levanduli a středomořské byliny jako je rozmarýn, tymián nebo oregano. Volně na ní roste divizna, vlčí mák, mochna a zvonek.

Půda k.o.

A pokud na vaší půdě vesele roste sedmikráska, rožec nebo tráva metlička, moc se neradujte, jde o půdu chudou na živiny, postrádající organické hnojení. Tato půda je vyšťavená a potřebuje lepší péči.

Foto: Shutterstock, zdroj: Almanac, Stonepierpress