Císařský řez je stále oblíbenější. Zanechá ale velké šrámy na těle i na duši

V České republice je u čtvrtiny porodů vyžadován císařský řez – ať už plánovaně nebo akutně přímo v průběhu porodu. Dle naší legislativy si sama rodička porod „císařem“ určit nemůže – tato velká gynekologická operace je vždy na rozhodnutí odborníků. Ale například v některých státech USA si vybírá porod císařským řezem až 70 % rodiček. Příčin, co je vede k této volbě může být mnoho – často je to strach z vaginálního porodu nebo potřeba mít vše plně pod kontrolou.

Nedostatek informací plodí mýty

Celá péče o ženu po prodělání císařského řezu u nás bohužel končí propuštěním z porodnice. Dotyčná nemá dostatek informací o tom, jak pečovat o jizvu a o sebe samotnou celkově. A jako je tomu u jiných témat ze světa medicíny, i v tomto případě se při nedostatku informací rojí spoustu mýtů, kterým mnohé ženy věří a nechávají se jimi ovlivňovat – stačí zmínit například ten, který tvrdí, že císařský řez je bezpečnější než vaginální porod. Stejně jako u přirozeného porodu, i u porodu císařským řezem hrozí řada rizik a je nutná rekonvalescence.

Aby i porod císařem byl hezkým zážitkem

Důležité je všechny rodičky dostatečně informovat o veškerých rizicích a dopadech, které jsou s císařským řezem spojeny. Proto také vznikl projekt s názvem Císařovnám, který poskytuje všechny informace o tomto zákroku od přípravy, přes jeho průběh až po to, co přijde po něm. Cílem je také udělat z císařského řezu hezký zážitek, a to použitím ověřených principů jako je například opatrné vyjmutí miminka z dělohy nebo tolik důležitý prvotní kontakt s matkou ihned po narození (tzv. skin to skin bonding/kůže na kůži – položení novorozence na břicho matky, kdy se holá kůže miminka dotýká kůže matky). Soubor těchto principů se nazývá „laskavý císařský řez“.

Foto: Shutterstock

Projekt pro „císařovny“

Zakladatelka projektu Císařovny Eva Zubec sama prodělala akutní císařský řez. Projekt je výsledkem její snahy poskytnout dostatečnou poporodní péči všem ženám, které mají stejnou nebo podobnou zkušenost jako ona, aby na vše již nemusely být samy.

Dle jejích slov by to v ideálním světě mělo vypadat tak, že po porodu ženu navštíví fyzioterapeutka, která jí předá informace ohledně péče o jizvu. Samozřejmostí by měl být i nácvik nových pohybových návyků i dohled porodní asistentky po celou dobu šestinedělí. Porodní asistentka má sloužit nejen pro kontrolu týkající se fyzického stavu, ale i pro psychickou podporu. Císařovna nesmí mít pocit, že je na vše sama a je nutné, aby měla možnost s někým sdílet své pocity. Některé ženy mají po takto prodělaném porodu pocit, že nejsou dostatečně dobré, protože nemohly porodit přirozenou cestou. „Pouhé“ popovídání si s někým mnohdy pomůže s utříděním myšlenek.

Foto: Shutterstock, zdroj: Cisarovnam, BMJJournals