3 tipy rybáře: Na kapry musíte chytře. Rozhoduje správná návnada i lokace

Lov kaprů je pro mnohé rybáře skutečnou událostí. Na vodách, které již dobře znají, po celý rok nacházejí spolehlivá místa, kde se kapři pohybují. Když ale jdete poprvé na nové stanoviště, co se vyplatí sledovat?

Návnada je základ

Pokud si přejete chytit velkého kapra, nikoliv bílou rybu nebo čudlu, potřbujete kvalitní návnadu. Rybáři nejprve používají trochu směsi k zakrmení. Ta ale naláká menší jedince, větší už tuší, že v tom bude nějaká bouda. Na kapry si proto nachystejte tygří ořech, nebo kvalitní boilies. Nebojte se dipovat, a to zejména v zimě nebo na řece, kde se kapři k většímu pohybu musí skutečně pobízet.

Jak vybrat správnou lokaci

V zimním období se snažte vyhledat zátoky, kde je alespoň z části závěří. Ryby budou v místě, kde vítr vodu tolik neochlazuje. Samozřejmě při slunečném počasí můžete zkusit také osvědčené mělčiny.

Na jaře a v létě budou ryby potřebovat nabrat co nejvíce hmotnosti, proto se nebojte návnady dipovat. Kapři milují mělčiny, jelikož je zde dostatek přirozeného sedimentu a menší síla proudu, kterému musí čelit. Zkuste místa, kde roste rákosí nebo jiné traviny.

Podzimní čas vyžaduje pečlivou volbu stanoviště. Snažte se nalézt na vodě místo s terénními nerovnostmi. Slepé rameno řeky, zaplavený kousek mělčiny, zajímavé reliéfy dna, nebo třeba místo s výmoly. Registrujete ve vodě zaplavené pařezy nebo popadané stromy? Přesně v těchto místech mají kapři dostatek zázemí i sedimentů. Navíc zde nemusí čelit silnému proudu. Na podzim se snaží ryby nabrat co nejvíce váhy na blížící se zimu. Použijte proto vhodné krmné boilies.

Foto: Shutterstock

A co návazec?

Budete lovit ve studené vodě? Pro tyto lokace se nejvíce osvědčují krátké návazce kolem deseti centimetrů. V teplejší i klidnější vodě zvolte návazec delší.

Hurá na ryby! Už se těšíte?

Foto: Shutterstock, zdroje: MossyOak, Takemefishing