Nejčastější chyby v péči o dřevěnou podlahu. Děláte je i vy?

Dřevěná podlaha je skutečný skvost. Vydrží po několik generací, skvěle se udržuje. Je ekologická, vhodná pro alergiky, nadčasová a stále trendy. Jak se ale o ni starat, aby skutečně vydržela dlouhou dobu?

Milovaný materiál, který nikdy není stejný

Podlaha z umělé hmoty je vždy předem natištěná a pouze evokuje originalitu. Když si ale domů pozvete dřevěné podlahy, máte naprostou jistotu v tom, že stejnou, nebo dokonce podobnou podlahu nemá vůbec nikdo jiný na celém širém světě. Dřevo je pro své letokruhy a typické odstíny naprosto unikátní a jedinečný materiál. Čirý důkaz rozmanitosti přírody. Stále trendy, stále v kurzu, stále v krásné podobě.

Dřevo stále pracuje

Dřevo postupně sesychá. Kvalitní podlahy jsou tvořeny dřevem, které je již vyschlé, a nikdy se vám proto nestane, že by se podlahová krytina zkroutila nebo změnila svou strukruru. Pokud se někde objeví malá mezírka, dá se pomocí speciálního tmelu na dřevo, který se dá barevně natónovat do odstínu podlahy, snadno zahladit.

Pozor na vodu

Nejčastěji se vyskytuje chyba v péči o podlahu. Zatímco jedna bytová jednotka má podlahu i po několika letech stále beze změny, druhá již potřebuje podlahu opravit nebo obrousit. Zvyklosti každého z nás jsou neměnné. Jestliže si ale pořídíte dřevěnou podlahu, měli byste vědět, že je vždy dobré si dát pozor na přílišnou vlhkost v místnosti.

Během vytírání používejte vždy polosuchý hadřík, nikdy ne mokrý. Vlhkost se umí dostat i pod vrstvu ochranného laku, odkud se těžko vypařuje. Lak nebo jiná povrchová úprava je tak narušena a může se začít olupovat. Voda je největším nepřítelem dřevěné podlahy. Může dokonce způsobit její dekompozici, barevnou změnu, drolení, nadzvednutí, nebo i plíseň.

Foto: Shutterstock

Mechanické opotřebení

Dřevěná podlaha se většinou nepoužívá v zemích, kde jsou zvyklí chodit i doma v obuvi. Mechanickému opotřebení ale snadno zabráníte. Zvolte odolnou formu podlahy, která se používá například v tanečním sále. Vhodná volba dřeviny vám po mnoho desetiletí bude skvěle sloužit a nestane se, že byste pozorovali nedostatky. Malé oděrky snadno zalakujete, případně opět ošetříte barevně laděným tmelem na dřevo.

Na dřevěnou podlahu se často používá místo ochranného laku přírodní vosk. Při úklidu byste měli používat pouze vodu s tímto ochranným voskem. Důkladné voskování podlahy a její ochranu si naplánujte jednou ročně.

Foto: Shutterstock, zdroj: TandGFlooring, Housebeautiful