Co jsou nikotinové sáčky a jak se užívají?

Cigarety už dávno vyšly z módy. Již nějaký ten rok všichni vapují. Nedávno se ale u nás objevila novinka, která se k nám dostala ze Skandinávie. Co jsou nikotinové sáčky?

Výhody nikotinových sáčků

Výrobci této nové alternativy ke kouření vyzdvihují zejména diskrétnost užívání nikotinu. Nikoho prostě neobtěžujete kouřem a zápachem. Navíc sáčky neobsahují vůbec žádný tabák, takže se vám nestane, že by vám sáčky zbarvily zuby. Po užívání sáčků se vám nebude z úst linout nelibý zápach, který je typický pro kouření. Naopak. Příchutě jsou podobné žvýkačkám, takže si užijete příliv máty, vanilky, nebo třeba ovocného mixu.

Stále ale užíváte nikotin

Sáčky se hodí také pro odvykání kouření. Stále ale záleží na vůli každého. Jeden sáček obsahuje 4 až 14 miligramů nikotinu na jeden gram sáčku a jeden sáček má váhu asi půl gramu. Stačí si jej vložit za horní ret a nikotin začne působit. Jedna cigareta přitom obsahuje nikotinu o něco více. Tato látka se ze sáčku uvolňuje pozvolna, takže si můžete prodloužit dobu mezi jednotlivými dávkami.

Foto: Shutterstock

Vypadá to jako žvýkací tabák

Nikotinové sáčky jsou na první pohled podobné žvýkacímu tabáku. Žádný tabák v nich ale nenaleznete. Mají v sobě vodu, zahušťovadla, aromata, škrob, xylitol, nebo také celulózu. Sáčky se stále vkládají za horní ret, což může způsobit podráždění dásna v daném místě.

Odkud se vzaly

Nikotinové sáčky se poprvé objevily ve Skandinávii, odkud se rozšiřuje jejich používání do celého světa. Kolébku mají ve Švédsku, Dánsku, ale také v Rusku. Nejčastěji je koupíte v plastové krabičce s tvarem hokejového puku. V jednom balení je zhruba 20 nikotinových sáčků, ale záleží na výrobci. Někdo nabízí také odkládací přihrádku, kam vložíte použitý sáček.

Foto: Shutterstock, zdroj: WebMD