Rozponejte depresi včas. První signály se projeví při jídle

Zkracující se dny, méně slunečního svitu, zima a proměnlivé počasí, to vše působí na naší psychiku. Když si k tomu ještě zapneme zprávy, zjistíme, že posledních několik let se náš svět změnil k horšímu. Cítíte se depresivně? Jak vlastně poznat, že můžete mít psychické potíže?

Spánkové potíže

Jednou za čas se problémy s usínáním nebo nočním buzením stávají snad každému z nás. Něco úplně jiného jsou ale spánkové potíže, které mají trvalý charakter. Často vás budí noční můry a nedaří se vám poté již usnout? Máte v noci záchvaty paniky? Možná právě vy potřebujete pomoc psychologa, který by vám pomohl od příznaků deprese.

Únava bez konce

Ještě před několika lety jste mohli svobodně cestovat, hýbat se a radovat se ze života, zatímco dnes se cítíte unaveni již na samém začátku dne? Únava je dalším příznakem deprese. Možná i vaše imunita potřebuje koenzym Q10, který by pomohl nastartovat ty správné reakce v těle. Únava bez konce, a to i o víkendu, kdy si můžete pospat, je dalším příznakem deprese.

Normální stravování prakticky neexistuje

Je pro vás nemožné se normálně stravovat? Sotva se najíte, už zase pociťujete silný pocit hladu? Nebo naopak na jídlo nemůžete ani pohlédnout, jelikož jste celý den ve stresu nebo napětí? Porucha stravovacích návyků může také znamenat, že deprese již pokročila do fyzického stavu.

Utéct od toho všeho

Lidé, kteří trpí depresí, si často přejí nejvíce jediné – mít tak možnost utéct od své každodenní reality. Alespoň ve snech prožívají příjemné zážitky. V reálném životě jejich denní chleba tak veselý není. Nejhorší je, když se někdo snaží útěk řešit pomocí alkoholu nebo jiných návykových látek. Ty potíže jen prohloubí, nevyřeší vůbec nic.

Foto: Shutterstock

Sebemrskačství

Ne, skutečně nemusíte mít v ruce bičík nebo důtky. Nic takového. Dokážete si dokonale ubližovat během celého dne, jelikož stále berete svou existenci jako méněcennou. Srovnáváte se s ostatními. Působíte si překážky. A nedaří se vám nalézt pevnou půdu pod nohama. Naoko se tváříte příjemně a šťastně, uvnitř vás sžírá pocit nedokonalosti a nejistoty.

Deprese je nemoc. Snažte se vyhledat co nejdříve odbornou pomoc, kterou si zasloužíte. Zlomená noha potřebuje sádru, zlomená duše okamžitou pomoc a lidské jednání.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Sciencedirect, bcmj