Kýchání raději nezadržujte. Stačí málo a skončíte v nemocnici

Kýchání je ochranný reflex, který spočívá ve vyloučení hlenu, jenž obsahuje cizí částice nebo dráždivé látky. Kýchnutí vyhání vzduch násilím z nosu a úst při mimovolném působení, které vzniká při podráždění nosní sliznice a díky čemu dojde k očistění nosní dutiny a dýchacích cest.

Mnoho lidí považuje kýchání na veřejnosti za nepřístojné a snaží se ho raději zadržet tím, že si zacpou nos i ústa. Pokud k takovým lidem patříte i vy, raději s potlačováním kýchání přestaňte, můžete si způsobit i vážné poranění.

Potlačování kýchání se mu vymstilo

34letý muž ze Spojeného království se snažil potlačovat kýchání, jak jen to jde. Bylo mu to nepříjemné především v přítomnosti dalších lidí. Bohužel se mu to ale vymstilo. Jednou se opět snažil intenzivně zadržovat kýchnutí, až skončil na týden v nemocnici. Jakmile totiž potlačil intenzivní nutkání na kýchnutí tím, že si zavřel ústa a zacpal nos, ucítil praskot v krku a následnou bolest, která byla tak intenzivní, že musel vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Při příjezdu do nemocnice se jeho problémy rozšířili a muž již měl problémy i s polykáním a mluvením.

Foto: Shutterstock

Týden bez běžné stravy

Na rentgenu se ukázalo, že potlačený tlak z kýchání unikl z průdušnice a roztrhl měkkou tkáň jeho hltanu, což způsobilo i rozsáhlý otok mužova hrdla. Vzhledem k tomu, že riziko infekce bylo vysoké, byl Brit napojen na žaludeční sondu. V nemocnici zůstal na pozorování po dobu jednoho týdne. Ač sám na vlastní kůži zažil, co potlačované kýchnutí může způsobit, lékaři ho při propuštění z nemocnice ještě raději varovali, aby již nikdy kýchání nepotlačoval.

Lékaři také poznamenávají, že „zastavení kýchání zablokováním nosních dírek a úst je nebezpečný manévr a je třeba se mu vyhnout, protože může vést k roztržení měkkých tkání a dokonce k mozkovému aneuryzmatu, což je velmi vzácné onemocnění, ale smrtelné“.

Pokud si tedy budete potřebovat na veřejnosti kýchnout, raději sáhněte po kapesníku, než abyste si násilím stiskli nos a zakryli ústa. Zbytečně byste tím riskovali zdravotní komplikace.

Foto: Shutterstock, zdroj: Esquire, Healthshots