Vliesové, papírové, nebo vinylové tapety? Které se nejlépe udržují a můžete je použít i v koupelně?

Tapety jsou opět in! Může za to rozmanitost materiálů a barev, ze kterých je radost vybírat. Co je vlies? Jaký materiál se hodí do koupelny? A jaký vzor je vhodný do malých prostor?

Tapetová renesance

Opět jsou in. Samozřejmě v nové podobě i kvalitě. Tapety je dnes skutečně radost vybírat. Materiálů je dostatek. Vzorů nespočet. A barvy, ty jsou překrásné! Jak si vlastně vybrat a jaké výhody tapety přináší?

Ať žijí tapety!

Tapety jsou skvělé. Ve většině případů je lze snadno udržovat. Výborně se umývají třeba pomocí drobné houbičky. Nemusíte celou místnost malovat, stačí ji jen opatřit kvalitními tapetami. Dodají místnosti šmrnc a barevnou náladu, kterou potřebujete.

Jděte do vliesových tapet

Jako vlies se označuje netkaná textilie, která je tvořena lisovanými buničitými a syntetickými vlákny. Vlies drží stále stejný tvar. Jsou ve vyšší cenové relaci, ale hodí se do obytných i komerčních prostor. Snadno se udržují a odolají mechanickému poškození. A největší výhoda? Jsou prodyšné, proto se hodí i na severní stěny, které jsou ohroženy plísněmi. Vlies je nehořlavý. Snadno se aplikuje i demontuje.   

Foto: Shutterstock

Vinyl do koupelny

Potřebujete zkrášlit koupelnu nebo kuchyň? Umělé PVC se postará o dokonalou podobu vaší místnosti. Tapety odolají vlhkosti i vodě. Snadno se udržují a částečně vám místnost také zateplí. Vinyl je poněkud těžší aplikovat, v případě, že nejste domácí kutil, je lepší jej přenechat malířské nebo tapetářské firmě. Tapety se aplikují podobně jako klasické papírové, musíte ale být přesní.

Textil i papír

Přejete si klasickou podobu tapet? Papír i textil jsou stále v kurzu. Jejich aplikace není složitá, při mokrém lepení máte možnost s tapetou o kousek pohnout a změnit tak její rozložení v případě nesprávné aplikace. Vyšší hmotnost textilních tapet může někdy být nevýhodou. Nezapomeňte na to, že textilní tapety nejsou vhodné pro alergiky.

Do místností s větší výměrou můžete umístit tapety s většími vzory, módní jsou také fototapety nebo tapety s 3D efektem. Malé místnosti ocení drobné vzory a světlejší odstíny.

Foto: Shutterstock, zdroj: RomanDecoratingProducts, Robinsprong, TheSpruce