Alergie na mužské sperma může způsobovat bolesti, ale i život ohrožující anafylaktický šok

Alergie na mužské sperma může sice působit na první pohled vtipně, ale nejde o žádnou výjimečnost a bohužel ani banalitu. Některé ženy mohou opravdu alergicky reagovat na partnerovo sperma, což může být ve vztahu opravdový problém. Podívejme se, jak se to projevuje a jak se to dá řešit.

Alergie na sperma se může projevit například jako kopřivka nebo podobná vyrážka, bolesti v podbřišku, silné stahy dělohy, průjem, zvracení, ale i jako velmi nebezpečný astmatický záchvat nebo dokonce život ohrožující anafylaktický šok. Anafylaktický šok je závažná a extrémně rychle nastupující alergická reakce s, která může způsobit i smrt. Typicky se projevuje celou řadou symptomů, mezi které patří zejména výrazně svědivá vyrážka, dušení a rapidně nízký krevní tlak.

Alergii na sperma ale často nemusíte vůbec poznat na reakcích svého těla. Mnozí se o ní dozví teprve tehdy, když začnou řešit důvod, proč se jim nedaří počít. Tento druh alergie je totiž poměrně častým důvodem ženské neplodnosti.

Alergie na sperma a jeho historie

Alergie na mužské sperma není žádnou novinkou. Tento typ alergie byl dokonce poprvé popsán již v roce 1967. Zatím se ale vůbec neví, jaké procento žen trpí tímto typem alergie. Není také známo, zda se tento typ alergie třeba vyskytuje také u homosexuálních mužů.

Alergie na sperma a její příčiny

Alergenem obsaženým ve spermatu je bílkovina, která se nachází v semenné tekutině spermatu a vytváří se v prostatě. Tato proteinová částice se běžně nachází ve spermatu u všech mužů. V tomto případě není změna partnera žádným řešením.

Dalším možným alergenem ve spermatu jsou také stopové zbytky potravy. To je důkaz, že naše strava opravdu ovlivní úplně vše. Dokonce může změnit chuť spermatu. Může jít třeba o minimální množství ořechů či antibiotik. Vhodné je používání kondomu, pokud současně netrpíte alergií na latex, ze kterého se vyrábí většina prezervativů.

Jak řešit alergii na sperma

Pokud vám alergie na sperma způsobuje výše uvedené, nepříjemné reakce, je vhodné vyhledat specialistu v podobě alergologa a zjistit, co je skutečnou příčinou vašich potíží. Při léčbě se podávají léky potlačujících alergické reakce a v případě alergie na sperma i podkožní či poševní hyposenzibilizace, což vede k postupnému snižování citlivosti na setkání s daným alergenem.

Foto: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *