Ranní erekce slouží jako kontrola správné funkce. Pokud se nedostavuje, je třeba to řešit

Ranní erekce není něco, za co by se pánové museli stydět. Jedná se totiž o zcela běžný jev, který může po probuzení nastat. Někteří si stěžují na to, že je podobný problém omezuje a nemohou se hned po probuzení věnovat důležitým aktivitám, jiní nad tím mávnou rukou a čekají, až je jejich ranní dobrodružství přejde. Ve vzduchu ale tato otázka stále visí, jelikož se na ní mnoho mužů stydí zeptat. 

Běžný jev

Vy ani vaše partnerka nemusíte mít strach, že by se jednalo o nějakou poruchu. Podobným problémem se trápí většina mužů, akorát o podobném tématu navzájem neradi diskutují. Svých lékařů se ale ptají běžně, a ti pro ně mají zajímavé odpovědi. 

Probouzející se hormony

Téma ranní erekce ještě nikdy nebylo uzavřeno. Proto existuje hned několik teorií. Jedna z nich tvrdí, že po ránu, kdy je testosteron a ostatní hormony na vrcholu aktivity, tělo v určité fázi spánku nedokáže penis ovládat. Právě proto se může samovolně postavit a hned po ránu vás překvapit. 

REM spánek

I  když se zdá, že tělo je v totálním klidu, možná byste byli překvapeni, kolik procesů je prováděno, když spíte. Například ve zmíněné REM fázi spánku se uvolňuje chemická látka, která mimo jiné rozšiřuje cévy. Tím pádem může nastoupit erekce, která trvá i ve chvíli, kdy se probudíte, a teprve poté vás pomalu opouští. 

Zkouška nanečisto

Možná vás někdy napadlo, že se jen váš penis ujišťuje, zdali je ještě funkční a této myšlence, jste se sami zasmáli. Nejste ovšem daleko od pravdy, jelikož se vědci, zkoumající tento jev, domnívají, že jde právě o kontrolu. 

Penis se tím cvičí, aby mohl být připraven na chvíli, kdy jej jeho majitel bude chtít skutečně využít. Pokud se ranní erekce právě u vás nedostavuje, možná byste měli být na pozoru. Právě erekce je totiž jedním ze signálů, že je vaše přirození ve velmi dobrém a aktivním stavu. Pokud nefunguje správně, může jít o příznak srdeční choroby nebo hormonální nevyváženosti. V prvním případě může jít o celkové zdraví a předzvěst srdečního selhání, v tom druhém potom vstupuje do hry mužská neplodnost. V každém případě není od věci vyhledat urologa, nebo spíše rovnou androloga, tedy lékaře, který se zabývá reprodukčním zdravím mužů.

Foto: Freepik

  1. Nemám ranní erekci už 24 let a je mi 71.Nijak jsem nikdy nepociťoval,že by mi to vadilo.Vadit to může jen tomu,kdo se nedokáže ovládat a cloumají s ním erotické emoce.

    1. Tak. Trochu mi tam chybi vymezeni veku. Ve dvaceti, ve triceti, ve ctyrice, mozna v padesati OK…… Ale telo, hladiny hormonu a i duse se prece meni 🙂

    2. No mě bude 58 a asi bych se dost vyděsil, kdyby tato normální ranní kontrola funkčnosti nepřicházela! 😀 A emoce pane, patří k životu stejně, jako duše k tělu. 😉

    3. mě by to teda vadilo, určitě bych převážnou část noci strávil v poloze na břiše, což by vedlo k ranním bolestem krční páteře, horšímu dýchání v průběhu spánku, takže bych byl ráno nevyspalý a nevrlý. A taky by mě ráno chyběla možnost pozdravit jako prvního svého celoživotního nejlepšího kámoše. No a kdyby náhodou nebyl “vzhůru”, určitě bych ho “nebudil”, protože tohle ženský vedle ležící nějak nechápou.

  2. V článku chybí dvě podstatné věci. Ráno je člověk většinou vyspaný, odpočatý a (pokud doma nemá děti a vedle sebe hezkou a přítulnou manželku) je to ideální stav pro erekci – nic víc za tím není.. Jiným důvodem může být i plný močový měchýř. Článek psala sice dáma, ale třeba ví, že erekce je jedním ze způsobů, jak to nepustit do postele, než se ráno muž vykope z postele a dojde na WC. Dále nechápu část textu – “Podobným problémem se trápí většina mužů, akorát o podobném tématu navzájem neradi diskutují. ” – proč by to měl být problém?

  3. Nechápu, proč bych se měl ranní erekcí trápit. Mívám ji občas už od puberty a i když po padesáti letech není tak častá a silná jako tehdy, znamená to pro mě, že jsem v pořádku… 😀 😀 😀

  4. Erekce nikdy nebyl můj problém,leč přichází stáří v mém případě 75 let a erekce se distavuje pravidelně po třech dnech…….to je ale život

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *