Babča Anežka začala v důchodu malovat. Její díla teď zná celý svět. Česko proslavila jako málokdo

V obci Louka na Hodonínsku je nepřehlédnutelnou stavbou malá kaplička ozdobená tradičními slováckými ornamenty. Zasloužilou autorkou tohoto krásného díla je malérečka Anežka Kašpárková, která se o místní kapličku takto starala až do svých devadesáti let. Umění bylo natolik uchvacující, že se zmínka o paní Kašpárkové objevila i v zahraničních denících.

Výtvarně nadaná farmářka

Paní Anežka takto nezdobila jen Louckou kapličku. Jejím uměním se mohlo pyšnit i několik domů místních obyvatel. Původní profesí byla paní Kašpárková farmářka. V rodině farmáře také vyrostla. Svou lásku k umělecké činnosti projevovala od mládí, kdy se věnovala například tvoření slámových vajec nebo vánočních ozdob. Také ráda malovala talíře. Ve světě ji však proslavila modře zdobená kaplička, o kterou se starala celých padesát let.

V devadesáti malovala bez brýlí

Informace o tom, jak mají ornamenty správně vypadat si vyhledávala sama. Z části čerpala ze zkušeností jiných žen, které se zabývaly malbou bílých domků ještě před ní. Zbytek byl čistě na její fantazii. Pro malbu používala pro Slovácko typický odstín modré barvy zvaný ultramarín. Obdivuhodné bylo, že ani v takto pokročilém věku nepotřebovala pro tuto titěrnou práci brýle. Na tento fakt poukázali především uživatelé sociálních sítí, jejichž pozornosti tato šikovná stařenka neunikla.

Foto: Shutterstock

Malování kapličky se nyní věnuje neteř

V roce 2018 Anežka Kašpárková zemřela v úctyhodném věku devadesáti let po dlouhém boji s nemocí. Péči o kapličku převzala neteř paní Kašpárkové, Marie Jagošová. Zdobení kapličky se stejně jako její předchůdkyně věnuje bez nároku na finanční odměnu. Sama paní Anežka prohlašovala, že peníze do jejího umění nepatří a je třeba jej dělat od srdce.

Foto: Shutterstock, zdroj: BrightVibes, ct24.ceskatelevize, denik, svetkreativity