Bílé zuby můžete mít snadno a zadarmo. Vybělí vám je banánové slupky

Oslnivě bílé zuby už dávno nejsou doménou hollywoodských filmů. Zářivý úsměv si nejen přeje, ale také dopřává čím dál více lidí. I vy můžete zajít na bělení zubů do ordinace, nebo bělit doma pomocí bělicích pásků či speciálních zubních past. Pokud vám ovšem brání přesvědčení nebo finance, neházejte flintu do žita. O nějaký ten odstín bělejší chrup si dokážete zařídit i podomácku a přírodně.

Každý máme určitý odstín barvy zubů. Ale během života zuby žloutnou, ať už v důsledku nedostatečné péče, kouření nebo konzumace určitých potravin a nápojů. Také s přibývajícím věkem zuby docházejí změn. Přesto existují rady, které může vyzkoušet každý.

Čistěte správně a důkladně

Zuby čistěte dvakrát denně po dobu 2 minut. Dejte si záležet na tom, abyste skutečně vyčistili všechna zákoutí. Čistěte krouživými pohyby a ze všech stran. Je třeba si vždy vyčistit zuby po konzumaci nápojů a potravin, které vedou ke žlutým skvrnám (káva, čaj, červené víno, borůvky). Naopak po kyselém s čištěním chvíli vyčkejte, jinak by mohlo dojít k poškození skloviny.

Výzkum z roku 2018 prokázal, že bělící pasty fungují, takže si pořiďte kvalitní bělící zubní pastu.

Banánové slupky

Oloupejte banán, vezměte si kousek slupky a její vnitřní stranou přejíždějte po zubech přibližně 2 minuty. Poté si ústa vypláchněte a vyčistěte si zuby. Ve slupce jsou obsaženy látky, které pomáhají zuby vybělit. A pokud doma zrovna banány nemáte, můžete to vyzkoušet také se slupkami od pomeranče nebo citronu. Nicméně nic se nemá přehánět, takže neprovádějte déle a častěji, protože kyseliny obsažené v ovoci mohou ve vyšší koncentraci sklovinu naopak poškodit.

Foto: Shutterstock

Jedlá soda a peroxid vodíku

Smíchejte jedlou sodu s peroxidem vodíku v poměru 1:2 a vytvořte pastu. Tou si vyčistěte zuby, poté ústa důkladně vypláchněte.

Kokosový olej

Tento způsob bude poněkud náročnější na provedení, ale výsledek by měl stát za to. Dejte si na 10 až 30 minut (podle toho, jak vydržíte) do pusy 1-2 čajové lžičky vysoce kvalitního organického kokosového oleje. Dejte pozor, aby se olej nedotýkal zadní části krku a abyste olej nespolkli. Poté vyplivněte do záchodu a vypláchněte si ústa. Kokosový olej z ústní dutiny odstraňuje plak a bakterie, čímž pomáhá zuby bělit.

Ve veškerém svém počínání však buďte opatrní a trápí-li vás nějaké pochybnosti, obraťte se na svého zubaře. Přece jenom, zuby máme v dospělosti jen jedny.

Foto: Shutterstock, zdroj: healthline, wikiHow