Brumbál z Harryho Pottera měl homosexuální orientaci, řekla spisovatelka

Fenomén zvaný Harry Potter zasáhl srdce miliony příznivců po celém světě. Nyní se dostává na přetřes sexuální orientace postavy Brumbála. Jak moc je jeho postava složitá, že budí takovou pozornost? Jaký byl záměr samotné spisovatelky ohledně této postavy?

Zapeklitá a složitá postava

Ředitel školy čar a kouzel Bradavice. Ano, tím není nikdo jiný než Albus Brumbál. Kdo by ho neznal?! Jeho postava je složitá a zahalena tajemstvím. Známý je jako moudrý, vlivný a charismatický kouzelník. Zastává důležitou roli ve výchově a ochraně Harryho Pottera. Brumbál je mužem, jenž má silná přátelská pouta s některými mužskými postavami, jako je například Severus Snape. Jeho osobnost je plná jemnosti, přestože ukazuje dostatečné odhodlání i sílu v boji proti zlu. A právě jeho vlastnosti dávají jistý prostor úvaze, jak je to s jeho sexuální orientací.

Napoví indicie v knihách

Nejprve je třeba zmínit, že v roce 2007 sama autorka J.K. Rowling potvrdila, že Albus Brumbál byl homosexuál a uvedla, že byl zamilovaný do Gellerta Grindewalda coby mocného kouzelníka. Toto sdělení vyvolalo diskuse mezi fanoušky a přidalo na novém rozměru postavy Brumbála. Stejně tak kromě vyjádření autorky, je možné najít jisté indicie směřující k jeho homosexualitě i v knihách. Brumbál vystupuje jako muž bez manželky, přestože ve své době byl velmi žádaným svobodným mužem. Jakožto jeho vztah právě s Grindewaldem je popsán jako „blízký a hlavně neobyčejný“. To už může signalizovat, že se zkrátka Brumbál orientoval na muže.

Foto: Shutterstock

Reakce a úvahy fanoušků

Samozřejmě je zde i odezva ze strany fanoušků. Když byla Brumbálova sexuální orientace potvrzena, tak to vedlo k bouřlivým diskusím. Někteří milovníci oceňují autorku za to, že do knihové postavy vnesla různorodost. Vidí to jako významný počin směrem k reprezentaci LGBTQ+ komunity v moderní kultuře. Ti, kteří se sami označují jako LGBTQ+ jedinci, spatřují právě Brumbála inspirativní postavou a vidí v jeho příběhu odraz vlastních zkušeností.

Jsou i tací, kteří jsou přesvědčeni, že autorka vnesla do děje nové prvky, které v něm původně nebyly zakomponovány. Jsou názoru, že se měla spisovatelka držet toho, co bylo předem dané. Najdou se i tací, kteří prohlašují, že J.K. Rowling informaci o Brumbálovi sdělila po skončení knižní série a že nedostatečně vyjádřila jeho sexuální orientaci v samotných knihách.

Foto: Shutterstock, zdroj: abcNEWS, ew, Reuters