Chlamydie jsou tichá hrozba. Většina lidí o nejrozšířenější pohlavní nemoci neví

Jsou pohlavní nemoci, kterých se obáváme. Mezi ně řadíme například například HIV/AIDS, a to především proto, že na sobě nese znak smrti, přestože dnes už ho lze v podstatě zastavit a umožnit pacientům plnohodnotný život. A pak jsou pohlavní nemoci, které jsme si zvykli bagatelizovat, protože vlastně “nic moc nedělají”. Svým způsobem ale mohou být právě proto nebezpečnější než HIV. Například takové chlamydie o sobě v těle většiny lidí skutečně dlouho nedávají vědět. Jde však především o dobré mimikry. Reálné škody totiž páchají, a pokud jsou dlouho neléčené, mohou být následky celoživotní.

Chlamydie jsou parazitující bakterie, které se živí na buňkách svých hostitelů. Jejich pomocí se také přenášejí. Jde o titěrné organismy, jež jsou v buňkách schopny přežívat, aniž by to hostitelům způsobovalo velké problémy. Mohou se ale dostat také do buněk důležitých orgánů a zde způsobit problémy, které jsou jen těžko řešitelné.

Jedna z nejčastějších nemocí mladých

Existuje hned několik typů chlamydiových bakterií. Tou nejčastější je chlamydia trachomis, která se přenáší při pohlavním styku. Nezáleží přitom, zda jde o sex vaginální, orální nebo anální. Rozšíření této bakterie je takové, že nemoci, jež způsobuje, patří mezi nejčastější mezi sexuálně aktivními lidmi ve věkovém rozmezí od 15 do 50 let. Abychom si lépe rozuměli: nejde tak jen o nejrozšířenější pohlavní nemoc, ale v této kategorii o jednu z nejčastějších nemocí vůbec. Riziko nákazy je pochopitelně vyšší u osob, které žijí promiskuitně a neřídí se zásadami bezpečného sexu. V případě chlamydií platí, že účinnou ochranu představuje pouze kondom.

Chlamydie postihuje jak muže, tak ženy. Častější jsou u něžného pohlaví, což souvisí se specifikami rozmnožovacího ústrojí žen, kde se bakteriím a infekcím daří lépe. V žádném případě to ale neznamená, že muži jsou z obliga. Prevalence onemocnění u žen je jen mírná.

Největším rizikem chlamydií pro dlouhodobé zdraví je především to, že ve většině případů tato infekce probíhá skrytě, a to u obou pohlaví. Následkem toho se onemocnění velmi snadno šíří dále. Ostatně, odhaduje se, že chlamydie má nebo je prodělala třetina populace. Navíc to znamená, že bakterie mají čas k napadení důležitých orgánů.

Příznaky chlamydií

Chlamydiová infekce se projevuje poměrně nespecificky. Může tak být zaměněna za další nemoci, zejména ty pohlavní. Příznaky jsou podobné například kapavce. Rozhodně však platí, že pokud některý z příznaků pozorujete, měli byste neprodleně vyhledat lékaře, který provede příslušné testy.

  • Bolest v podbřišku
  • Bolest při pohlavním styku
  • Bolest varlat
  • Svědění pochvy
  • Krvácení mimo menstruaci
  • Bílý výtok z pochvy
  • Bílý výtok z penisu
  • Pálení při močení

Poněkud překvapivě mohou pohlavně přenosné chlamydie zasáhnout také oči. Pokud dojde ke kontaktu s infikovanými sekrety, zanesou se chlamydie do očí, což může vést k zánětu spojivek nebo rohovky. Častou komplikaci představuje také infekce konečníku, obzvlášť pokud k nákaze došlo při análním styku. Potom je možné pozorovat bolest oblasti rekta, výtok z konečníku nebo dokonce krvácení.

Diagnostika chlamydií

Aby bylo možno spolehlivě určit nemoc nebo vyloučit podezření, nestačí pouze odebrat krevní vzorky. Kromě toho je zapotřebí provést stěr z děložního hrdla u žen a z močové trubice u mužů. Toto vyšetření není zrovna příjemné, ale zároveň nejde o nic, čeho bychom se měli nějak zvlášť obávat. V případě nejasností je možné doplnit také stěr z rekta. Sexuálně aktivním lidem, kteří střídají partnery, lze testování doporučit pravidelně a preventivně. Jde především o ženy do 25 let, u kterých se chlamydie vyskytují nejčastěji.

Léčba chlamydií

Pokud se chlamydie podaří odhalit ve fázi, kdy ještě nepronikly hlouběji do těla, není léčba nijak obtížná. Lékař by vám měl předepsat antibiotika na několik týdnů až měsíců, což s sebou nese jistá omezení, ale případné obtíže by měly vymizet už do dvou týdnů od počátku léčby. Antibiotika je však třeba dobrat do konce, aby si vůči nim bakterie nevytvořily rezistenci. Po ukončení léčby by měly proběhnout kontrolní testy, které potvrdí bezinfekčnost. Zároveň je třeba kontaktovat všechny sexuální partnery z poslední doby a u nich provést léčbu rovněž.

Neléčené chlamydie

Pokud se chlamydie včas nezaléčí, mohou způsobit dlouhodobé zdravotní problémy a následky. Trvalá infekce může u žen vyvolat například endometriózu, bolestivou menstruaci nebo patologické změny na děložním čípku. Vleklá infekce potom prokazatelně poškozuje reprodukční orgány. U žen to je děloha a vejcovody, v případě mužů potom varlata a prostata. U obou pohlaví mohou neléčené chlamydie vyvolat trvalou a nezvratnou neplodnost. Některé studie také prokázaly, že přítomnost chlamydií v těle snižuje obranyschopnost organismu a tím zvyšuje náchylnost k dalším pohlavním onemocněním, například HIV.

Foto: Freepik

Zdroje: NCBI, Springer Link

2 komentáře ke článku “Chlamydie jsou tichá hrozba. Většina lidí o nejrozšířenější pohlavní nemoci neví

  1. staci si precist komentare na nornik.com Tam se vetsina vytahuje jak je to nejlepsi si vrznout bez s prostitutkama a je jedno jestli cista,smradlava,mlada stara, hlavne ze je to bez. Pak se nemuze nikdo divit ze tato nemoc je natolik rozsirena kdyz ji siri slusni manzel,pritel,milenec a pak manzelky,milenky,pritelkyne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *