Číselný kód na skořápce vajec nepodceňujte. Prozradí vám důležité informace

Zajímá vás u vajec jejich původ a kvalita? Stačí vám vyznat se v číselných kódech, které jsou na nich vytištěné. Nesou důležité informace, které nenajdete na obalu.

Když kupujeme vejce, většinou vybíráme podle ceny, velikosti a často také podle kvality. U vajec to znamená to, od jakých slepic pochází. Respektive, v jakých podmínkách slepice, která vejce snesly, žily. Všechny tyto informace najdete přímo na vejcích. Proč nestačí označení na obalu? To nám totiž říká jen část důležitých informací. Navíc, pokud si v lednici vajíčka vyndaváte do speciální přihrádky, obal vyhodíte a o vejcích nevíte nic.

Důležité informace o vejcích najdete přímo na nich

Určitě jste si všimli číselného kódu, který je vytištěn na skořápkách. Často nás rozčiluje o Velikonocích, kdy se ho kvůli barvení potřebujeme zbavit a vejce vyčistit. Tento kód však nese důležité informace o každém konkrétním vejci, a proto bychom ho měli umět číst.

Jako první je uvedeno číslo, které odkazuje na jejich kvalitu:

0 = ekologický chov

1 = vejce od slepic z volného výběhu

2 = vejce z halového chovu (na podestýlce)

3 = vejce z klecového chovu

Foto: Shutterstock

Další část kódu označuje zemi původu

Pokud je tam uvedeno CZ, jedná se o vajíčka z českého chovu. PL označuje vejce z Polska, DE z Německa a podobně. Mnohdy se nejedná o stejnou zemi, která je uvedena na obalu od vajec. Tam se totiž označuje země, kde se nachází třídírna. A ta může dostávat vejce klidně z jiné země. Pokud tedy chcete vědět, odkud jsou vejce, musíte se podívat na skořápku.

Konec kódu odhaluje výrobce

V kódu potom následuje čtyřmístné registrační číslo, které odkazuje na konkrétního chovatele, nebo chcete-li výrobce. Podle toho můžete zjistit, od koho přesně pochází vejce. Mnoho lidí si už časem najde svého oblíbeného výrobce, kterému důvěřuje a díky tomuto kódu si může být jistý, že nakoupil správně. 

Foto: Shutterstock, zdroj: svscr.cz