Jak si vyrobit vlastní aviváž. Ušetří vám hlavně peníze

Aviváže se zejména kvůli komerční propagaci těší velké oblibě. Všem se určitě vybaví usměvavá paní z televizní obrazovky, která s výrazem blaženého opojení noří obličej do provoněného prostěradla.

Reklamy pravdivě slibují změkčení prádla a příjemnou vůni. Po shlédnutí takového spotu jen sotva někoho napadne, že tyto prostředky mohou mít nebezpečný vliv na lidské zdraví a snižovat životnost praček.

Pokud máte rádi svěže vonící oblečení, nabízí se levnější, ale i šetrnější řešení. Výroba domácí aviváže je poměrně snadná.

Škodlivé přísady v avivážích

Přísady, které jsou přidávány do aviváží mohou mít závažný dopad na lidský organismus. Chemikálie jako benzylacetát nebo limonen sice příjemně voní, ale řadí se mezi karcinogeny.

Právě onen garantovaný dlouhotrvající účinek je činí ještě závadnějšími. Přesně tak, jak v reklamě říkali, tyto látky zůstávají v oblečení ještě dlouho po vyprání. Mají tak čas se vstřebat do lidské pokožky a vyvolat alergickou reakci nebo jiné podráždění kůže.

Vliv aviváže na pračky a sušičky

Před použitím pracího prášku, gelu nebo změkčovače prádla se vždy informujte v manuálu výrobce, zda je vhodné tento prostředek ve vašem spotřebiči použít. Zvláštní kapitolou jsou sušičky a kombinované pračky se sušičkou, kdy je opravdu nutné řídit se pokyny výrobce.

Aviváže a některé prací prášky ucpávají odtok, hadice a filtry. Servisní technici doporučují filtr v pračce pravidelně čistit bez ohledu na to, zda aviváž používáte nebo ne.

Ekologové radí namísto aviváže nalít do bubnu pračky 30 – 100 ml bílého octa. Po vyprání nezanechá žádný zápach, ani prádlo neobarví. Funguje jako přírodní změkčovač a jako bonus odstraňuje vodní kámen a zabraňuje vzniku plísně.

Foto: Shutterstock

Snadný recept na domácí aviváž

Na přípravu domácí aviváže budete potřebovat ocet (libovolný), esenciální olej a převařenou vodu. Ocet působí jako přirozený změkčovač a esenciální olej dodá příjemnou vůni. A na trhu je opravdu z čeho vybírat. Existuje mnoho variant a vy si můžete vybrat tu, která vašim smyslům nejvíce lahodí.

Nejprve převařte vodu (500 ml) a nechte vychladnout. Tu smíchejte s esenciálním olejem (20 kapek) ideálně v nějaké nádobě, ve které neplánujete vařit potraviny. Pokud máte zachovanou a vymytou starou lahev od aviváže o objemu alespoň 1 litr, nalijte do ní 500 ml octa a smíchejte s vonnou směsí, kterou jste si již připravili.

Tím jste za pár korun získali balení, které odpovídá velikosti z drogerie. Nicméně esenciálního oleje vám určitě většina lahvičky zbyla, takže vám vydrží ještě dlouho.

Foto: Shutterstock, zdroj: Hpsmechanical