Drahé potraviny v Česku. Proč jsou v Polsku o tolik levnější?

Potraviny, drogerie, oblečení, nábytek, ale také třeba auta, zahradnické potřeby nebo elektronika? Tohle všechno u našich severovýchodních sousedů koupíte výrazně levněji než v tuzemsku. Proč si Čech musí zajet do Polska, když chce levně nakoupit?

Děsivá realita

Když se Poláci přijeli podívat do našich supermarketů, žasli. Prakticky všechny potraviny (až na cukr, pivo a mrkev) vycházely v Česku mnohem dráž, někdy dokonce dvojnásobně. Proběhl nakupovací pokus a zjistilo se, že nákup základních potravin v Česku vyjde až o 70 % dráž než v Polsku.

Velikost státu

Polsko je velká země, třikrát větší než Česká republika. Co se obyvatel týče, tak v Polsku žije skoro 37 miliónů lidí. Má dokonce třetí největší zemědělskou plochu v Evropě. Polských zemědělců je na 2 miliony, z toho důvodu mezi nimi panuje obrovská konkurence, což je pro zákazníka jedině plus. Když je konkurence malá, zákazníci nemohou nakupovat jinde a nezbývá jim nic jiného než nakoupit zboží za cenu, kterou prodejce udává. V Polsku je konkurence větší, takže jsou prodejci nuceni nasazovat ceny nízko.  

Foto: Shutterstock

Dotace z EU

Při vstupu do Evropské unie se Polsku podařilo vyjednat velice příznivé dotační podmínky pro zemědělství. V Polsku se ve velkém produkuje pšenice, kukuřice, žito a také ovoce a zelenina. Polsko vyváží ve velkém do zahraničí, zvláště do Německa. Z toho důvodu získalo výbornou výhodu v podobě dotací.

Nižší DPH na potraviny

Polsko má dlouhodobě nižší daň z přidané hodnoty, než máme my. Česká vláda účtuje v současné době DPH na potraviny ve výši 12 %, v sousedním Polsku je to pouhých 5 %.

Levná pracovní síla

Polsku se daří nalákat levnější pracovní sílu ze zahraničí do zemědělství. Tím pádem nehrozí nedostatek zaměstnanců ochotných vykonávat tyto práce, což obchodům umožňuje nacenit výrobky levněji než v Česku.

Co s tím? Zajet si na výlet do Polska.  

Foto: Shutterstock, zdroj: Edevizy, Novinky