Už vás nudí staré žaluzie? Vezměte do ruky nůžky a upravte si je k obrazu svému

Žaluzie odvádějí skvělou službu, ale je fakt, že jim v dnešních interiérech tak trochu odzvonilo. Raději se díváme na designové rolety a sladěné moderní závěsy než na předpotopní žaluzie. Pokud vám navíc vaše krásky vypovídají službu a jsou ve stavu, kdybyste si je za rámeček nebo tedy vlastně okno už nedali, můžete z nich vyrobit římské rolety.

Co jsou římské rolety?

Vynikající vynález. Kombinace závěsu a klasických rolet nebo žaluzií. Až na to, že v interiéru nepůsobí staromódně ani jako pěst na oko, ale vzdušně a moderně. Dají se perfektně sladit s pokojem, ve kterém visí. Jde o lamely potažené látkou dle vlastního výběru. Ovládají se řetízkovým provázkem a dají se přišroubovat do rámu okna, pověsit přímo na okno nebo přivrtat ke zdi či na strop. Roleta se nenavíjí, ale skládá. Tyto rolety se dají očistit prachovkou nebo vlhkým hadříkem. V případě velkého znečištění se po odstranění některých součástek dají dokonce prát i žehlit.

Vyrobte si římské rolety samy

Což o to, věc je to pěkná, ale jako veškerá stínicí technika také dost drahá. Pokud máte šikovné ruce a šicí stroj, můžete si z kusu látky a starých nefunkčních žaluzií vyrobit římské rolety sami.

Co budete potřebovat?

  • staré žaluzie
  • látku
  • šicí stroj
  • nitě
  • nůžky
  • metr
  • žehličku

Foto: Shutterstock

Proměnu zvládne hravě každý

Kdo je zvědavý na skutečně podrobný návod, najdete jej společně s podrobným fotopostupem dole v odkazech pod článkem.

Jde vlastně o to, že vysvobodíte pár lamel ze žaluzií (podle délky a šířky okna, pro které římskou rolety vyrábíte) a zachováte systém, kterým se žaluzie upevňovaly na okno. Pokud to jde, tak také posuvný řetízek. Vyměříte si dostatečně dlouhý kus látky, který obšijete a připravíte na umístění lamel. Ty se mohou k látce buďto přilepit nebo se dá zvolit estetičtější, leč náročnější řešení, vložit je do ušitého tunýlku. To vše bude záležet na vašich schopnostech. Pak jen připevníte k závěsnému systému a umístíte na okno. Však mrkněte na ten návod.

Foto: Shutterstock, zdroj: Honestlywtf, YouTube