Hádky a spory, které jsou ve zdravém vztahu tabu

Všechny páry se čas od času pohádají. Odborníci dokonce považují hádky za důkaz, že je vztah stále živý. Mnohdy po nich dochází k oblíbenému sexu „na usmířenou“. Ten ve spoustě případů vykompenzuje utrpěná zranění. Někdy si po něm dvojice ani nevzpomene, proč se vlastně pohádala. Po dešti zpravidla bývá čistší vzduch.

Totéž platí pro partnerské spory. Díky některým se dokonce odvrátí větší konflikty. Posílí se celková spokojenost ve vztahu. Toxické boje jsou válkou o mocenskou převahu nad partnerem a často se odehrávají kvůli něčemu malichernému.

Vstali jste špatnou nohou

Znáte to. Ráno vám nezazvoní budík, potom trčíte hodinu v zácpě a hned po příchodu vás šéf pokárá, že jdete pozdě do práce. Celý den se nezastavíte a ještě zůstanete přesčas. Přijdete domů a jediné po čem toužíte, je teplá káva.  

Jenže zjistíte, že váš miláček už zase zapomněl vrátit smetanu do lednice. Tahle zkyslá smetana byla poslední, co doma máte. Jako na potvoru.

Místo toho, aby se vařila káva, to vře ve vás. Pohár trpělivosti přetekl a vy zaplavujete vaší drahou polovičku výčitkami, jaká další příkoří vám způsobuje.

Přitom se ve skutečnosti zlobíte na celý svět už od rána. V tuhle chvíli si musíte uvědomit, že tahle hádka je úplně zbytečná. Partner na vás tu zkaženou smetanu nenastražil schválně. Jen prostě prožíváte den blbec.

Maličkosti v domácnosti

Každý máme své návyky a někdy i hlouposti, na kterých lpíme. Vy věšíte toaletní papír cípem ke zdi, kdežto partner ho věší obráceně. S dobrým úmyslem se pustíte do mytí nádobí. Místo pochvaly dostanete vyhubováno.

Omyté sklenice v kredenci mají stát dnem dolů místo nahoru. Ani to není důvod k hádce. Je orientace toaletního papíru nebo jiná drobnost tohoto typu opravdu tak zásadní, že se kvůli tomu musíte pohádat?

Foto: Shutterstock

Věci, které nemůžete změnit

Tchyně už má zase narozeniny. To je vážně musí mít každý rok? Zrovna, když je venku tak krásně! Raději byste podnikli romantický výlet do přírody. Ale vás teď čeká oběd „u maminky“.

Jste protivní na partnera už cestou tam. Pohádáte se. V téhle situaci se nabízí se lepší řešení. Můžete se pokusit naplánovat alespoň nějakou příjemnou společnou aktivitu na večer.

Žárlivost

Mnoho vztahů bylo v důsledku žárlivosti odsouzena k zániku. Žárlivost může mít různé podoby. Ať už se jedná o jeho kolegyni s bujným poprsím nebo jejího svalnatého osobního trenéra. Žárlíte, protože máte pochybnosti sami o sobě. Zamyslete se před tím, než na partnera vystartujete.

Dal vám partner během vašeho vztahu vůbec důvod takhle pochybovat?  Ještě horší je, pokud žárlíte na jeho úspěchy. Pokud se z nich neumíte s partnerem upřímně radovat, ukazuje to na vaší emoční nezralost.

Sečteno podtrženo – rozpoutávání konfliktu za účelem vybouření vlastních frustrací nepatří mezi zdravé hádky. Nebalte však partnerovi kvůli tomu hned kufry. Když už k takovému sporu dojde, naslouchejte partnerovi. Možná se hněvá kvůli něčemu jinému a spor vyřešíte kompromisem.

Foto: Shutterstock, zdroje: Moje Psychologie, autorský článek