Superpotravina pro koně má překvapující zdravotní benefity i pro lidi

Macrotyloma uniflorum, také známý jako kulthi je významnou složkou potravy koní a krav. Nenechte se však odradit převážně farmářským využitím, protože se jedná o zázračnou superpotravinu, která je svými zázračnými účinky široce používanou luštěninou v mnoha světových kuchyních.

Někteří lidé tvrdí, že právě tahle potravina může nastartovat hubnutí a napomáhat při léčbě různých onemocnění.

Podívejte se s námi na důvod, proč by se zrovna koňské krmivo mohlo stát podstatnou potravinou budoucnosti.

Co je to kulthi?

Kulthi je odrůda luštěniny s nejvyšším obsahem bílkovin na světě. Má velmi vysokou energetickou hodnotu, proto se jí krmí dostihoví koně a na farmářském trhu se nazývá koňský gram.

Tato významná a málo využívaná tropická plodina se pěstuje převážně v suchých zemědělských oblastech a v současné době se drží spíše v pozadí, ale je připravena rozšířit svou pověst. Pojďme se podívat proč!

Mimořádný pomocník při hubnutí

Studie často spojují zvýšený příjem luštěnin s nižším výskytem obezity. To naznačuje, že luštěnina, jako je právě kulthi, může být velmi prospěšná pro regulaci hmotnosti. Má také schopnost snižovat vysokou hladinu cukru v krvi po jídle tím, že zpomaluje trávení sacharidů a snižují inzulinovou rezistenci. 

Zdroj důležitých živin

Stejně jako ostatní luštěniny vysoký obsah bílkovin a vlákniny mohou podporovat zdravou hladinu cukru v krvi a snižovat chuť k jídlu. 

Obsahuje také řadu dalších důležitých vitamínů a minerálů, včetně železa, fosforu a vitaminu C. Železo se podílí na přenosu kyslíku a tvorbě DNA, zatímco vitamin C hraje hlavní roli ve funkci imunitního systému a zdraví kůže.

Foto: Shutterstock

Může zlepšit zdraví vašeho srdce

Některé studie naznačují, že kulthi může zlepšit zdraví srdce a snížit některé rizikové faktory srdečních onemocnění.

Podle pětitýdenní studie na potkanech s vysokou hladinou cholesterolu snižoval extrakt z kulthi hladinu celkového cholesterolu jehož vysoká hladina úzce spojená se srdečními problémy.

Prevence ledvinových kamenů

Kulthi je velmi účinný pomocník při odstraňování ledvinových kamenů. Zařazení této luštěniny do pravidelné stravy navíc pomůže zabránit případné tvorbě kamenů, protože obsahuje určité sloučeniny, které způsobují měkkost a rozpustnost kamenů.

Pomáhá s menstruačními problémy

Kulthi obsahuje velké množství železa, které pomáhá léčit nepravidelný menstruační cyklus. Díky vysokému obsahu železa také zvyšuje hladinu hemoglobinu v krvi. Údajně umírňuje i menstruační bolesti, ale studie to jasně neprokázaly.

Foto: Shutterstock, zdroje: Fashionlady, Research Gate, Healthline, Science Direct