Vyrobte si čistič na krbová kamna. Smíchejte ocet a sodu a nebudete se stačit divit

S rostoucími cenami energií se stále více domácností uchyluje k tradičnímu způsobu vytápění v krbových kamnech. Ušetří tak peníze, a navíc se mohou kochat pohledem na tančící plameny. Tedy za předpokladu, že výhled nekazí začouzené sklo.

Nabídka na trhu s chemickými přípravky na čištění krbových skel je velmi rozmanitá. Jsou k dostání v rozprašovačích za různou cenu. Kromě černých usazenin v kamnech mohou zákazníka zbavit i kůže.

Existuje daleko šetrnější způsob, jak ošetřit plochy v kamnech, pomocí jedlé sody a octa.

Na co si dát při čištění krbových kamen pozor?

V první řadě, ještě než se vůbec pustíte do nějakého drhnutí, ujistěte se, že jsou kamna opravdu vychladlá. V opačném případě byste se mohli poranit a krbové sklo by mohlo prasknout. Dále si zjistěte, zda smíte sklo čistit čímkoli, co obsahuje abrazivní (brusné) částice. Pokud ne, mohli byste ho nenávratně poškrábat.

Jak na čištění vnitřní části kamen?

Z vychladlých kamen vymeteme popel. Existují i speciální vysavače, které tento úkol splní mnohem rychleji. Pozor! Musíte si být stoprocentně jistí, že je veškerý zbytkový popel vychladlý (nejlépe několik dní odleželý). Jinak ho v žádném případě nevyhazujte do popelnice, ale pouze na bezpečné místo k tomu určené.

Smícháním octa a jedlé sody vytvoříte pastu. Můžete přidat o něco více jedlé sody, aby byla pasta hrubší. Lépe se tím vydrhne krb. Směs můžete klidně do krbu nalít. Doporučuje se na drhnutí drátěný kartáč, ale pokud ho nemáte, nevadí. Obyčejný postačí.

Až budete mít hotovo, můžete se vrhnout na sklo. Při opačném postupu, byste si zdvojnásobili práci. Při očistě vnitřní části kamen byste si sklo zamazali.

Foto: Shutterstock

Jak na čištění krbového skla?

Nejprve si připravíme směs. Nalijeme trochu octa (úměrně velikosti krbového skla) do nádoby vlastního výběru. Jedlé sody přidáme takové množství, aby mícháním vznikla jemnější (spíše tekutá) pasta.

Ideální je vzít  si na samotné otírání plochy skla nějaký materiál, který se po použití snadno zlikviduje. Třeba tak, že se v těch kamnech rovnou spálí. Skvěle poslouží zmuchlané noviny, časopisy nebo i třeba papírová nákupní taška.

Postupně očistíme zčernalé sklo. Když už je dokonáno, můžeme na závěr otřít sklo vlhkým hadrem.

Tip na závěr:

Pokud chcete být opravdu důslední, můžete finální fázi zakončit leštěním. Na to jsou nejlepší noviny a pár kapek octa. Výsledek bude stát za to.

Foto: Shutterstock, zdroj: Alpinefireplaces, Avenueroadmasonry