ICSI – když to nejde bez injekce

Když se hovoří o umělém oplodnění, obvykle máme na mysli mimotělní oplodnění pomocí metody IVF. Málo už se ale ví, že tento postup sám o sobě nemusí v některých případech stačit, a je mu proto zapotřebí trochu pomoct.

Jak už jsme uvedli v podrobném článku o IVF, standardně probíhá oplodnění vajíčka spermiemi v Petriho misce, kdy se na jedno vajíčko použije přibližně 75 000 spermií a je předpoklad, že jedna z nich se s vajíčkem spoji – a vznikne embryo. Ale co dělat, když například tolik spermií není k dispozici? Dnešní reprodukční medicína má odpověď i na takový problém. Jmenuje se ICSI, což je zkratka pro intracytoplazmatickou injekci spermií. Ta se přitom používá čím dál častěji.

Kdy nasadit ICSI?

Použití podpůrné metody ICSI v rámci IVF nemusí být jednoznačné. V některých případech, jako je právě nízký počet spermií u muže, což odhalí už první spermiogram, je indikována prakticky okamžitě, protože běžným způsobem je minimální šance na úspěch. Jindy však může být jen doporučena s tím, že zvýší šance na úspěch umělého oplodnění. Kdy se tedy injektáž spermií do vajíčka provádí?

Spermiogram zjistí nízký počet spermií, jejich špatnou pohyblivost nebo abnormální tvar.

  • Spermie byly získány chirurgickým odběrem (MESA / TESE).
  • Jsou použity zamražené spermie.
  • Muž prodělal rakovinu varlat.
  • Byl získán malý počet vajíček.
  • Jsou použita darovaná vajíčka.
  • Není jasná příčina neplodnosti.
  • V případě imunologického či genetického faktoru neplodnosti.
  • Předchozí cykly IVF bez ICSI byly neúspěšné.

Úspěšnost ICSI

Pokud není intracytoplazmatická injekce spermií přímo nutná, ale pouze doporučená, lze zvolit následující postup. Embryolog nejprve vyzkouší, zda nebude fungovat spontánní mimotělní oplodnění v Petriho misce. Pakliže se pokus nepovede, je možné využít zbylé spermie a vajíčka pro ICSI. Úspěšnost této metody, tedy, že dojde k oplodnění vajíčka, je přeci jen výrazně vyšší. Je však těžké určit, jak vysoká je přesně. Záleží na mnoha faktorech, ale měla by se pohybovat nad 60 %.

To však neznamená, že stejná úspěšnost platí i pro následný embryotransfer a uchycení embrya v děloze. Někteří kritice ICSI totiž namítají, že výběrem jedné spermie je obcházen takzvaný přirozený výběr, kdy vajíčko standardně oplodní nejsilnější spermie z dané množiny. Ta je v případě 75 000 spermií při standardním IVF stále dosti velká, aby se našla dostatečně kvalitní spermie. V případě injekční metody vybírá spermii embryolog, byť může použít některý z postupů, který mu napoví, že spermie může být životaschopná. Nicméně platí, že v pozdějším vývoji embrya se může absence přirozeného výběru projevit. Zároveň platí, že vpichem do vajíčka dochází k jeho mírnému poškození.

Rizika ICSI

Výše uvedené jsou především názory různých odborníků, které však dosud nebyly potvrzeny studiemi. Naopak ty dostupné tvrdí, že není rozdíl mezi dětmi, které se narodí přirozeně, pomocí standardního IVF a pomocí ICSI. Studie dále neprokázaly ani to, že by po takovém oplodnění docházelo k častějším porodům dětí s vrozenou vadou.

Historie ICSI

To však nic nemění na tom, že ICSI je dlouhodobě ověřenou metodou, která se běžně používá po celém světě. Poprvé byla použita v roce 1991 v Bruselu. V České republice díky ní v roce 1995 otěhotněla první žena. Od té doby její využití stále roste. Rozhodně platí, že tato metoda velmi pomáhá neplodným mužům. Na druhé straně může být v některých případech nadužívána, tedy použita i tehdy, kdy není tak úplně zapotřebí.

Cena ICSI

Zatímco běžný cyklus IVF je hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění, v případě ICSI a s ním spojených podpůrných metod tomu tak není, a to ani v případě, kdy je tento postup v podstatě nezbytný. Pár si proto musí nadstandard uhradit sám. V tomto ohledu mohou být ceny reprodukčních klinik rozdílné a je dobré se podívat do jejich ceníků. Výkon by však měl stát od 10 000 do 15 000 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *