IUI jako nejzákladnější forma asistované reprodukce

Intrauterinní inseminace je nejjednodušší a nejzákladnější formou asistované reprodukce. Pakliže se pár dlouhodobě (alespoň rok) neúspěšně pokouší o početí přirozenou cestou, měl by se obrátit na některé z center asistované reprodukce, kde mu na základě vyšetření partnera i partnerky nabídnou nejvhodnější možnost umělého oplodnění.

Inseminace – zkráceně IUI – je metodou jednoduchou proto, že se používá v těch nejlehčích případech problémů s plodností. Tedy tehdy, kdy je v zásadě vše v pořádku, ale přesto to do sebe nechce zaklapnout přirozeně a je třeba tomu trochu pomoct. Zjednodušeně řečeno „to prošťouchnout“.

Pro koho je IUI vhodná?

  • Ženy s alespoň jedním průchodným vejcovodem.
  • Ženy s ovulací.
  • Ženy s poruchou ovulace, pokud je adekvátní reakce na hormonální stimulaci.
  • Ženy s endometriózou, pokud nemají deformace orgánů v břišní dutině (ženská neplodnost).
  • Muži s dobrým nebo hraničním spermiogramem.

Naopak zcela nevhodná je intrauterinní inseminace v případech, kdy má žena problémy s pohlavními orgány a muž špatný spermiogram (mužská neplodnost).

Jak IUI probíhá?

Metoda inseminace jde tou nejpřímější možnou cestou a snaží se dostat spermie až k vajíčku. Jakkoliv to vypadá primitivně, z hlediska asistované reprodukce to přeci jen má určitá specifika, která je třeba dodržet, aby byla alespoň nějaká šance na úspěch.

Proto se před samotným IUI stimuluje tvorba vajíček s cílem dosáhnout dvou až tří vyzrálých vajíček. V tomto ohledu je postup podobný jako v případě IVF, jen stimulace není tak intenzivní. Používají se injekce gonadotropinu, případně tabletky Clomiphene citrátu (Clostilbegyt).

Opět podobně jako při IVF lékař pravidelně monitoruje vývoj folikul a případně upravuje dávkování hormonálních preparátů. Jakmile jsou folikuly dostatečně velké, dostává pacientka injekci hCG, která odstartuje ovulaci.

Pak už se jde na samotnou věc. Partner se v den ovulace ráno dostaví odevzdat sperma. To následně prochází procesem promytí a koncentrace. Lékař potom pomocí katetru spermie zavede přes hrdlo až do samotné dělohy.

Velkou výhodou této metody je minimální invazivnost. Nevyžaduje odběr vajíčka ani celkovou anestezii.

Úspěšnost IUI

Ačkoliv to celé vypadá zcela přirozeně a při zohlednění stimulace se zdá, že to takto „přeci musí vyjít téměř vždy“, opak je bohužel pravdou. Úspěšnost intrauterinní inseminace není nikterak vysoká. Podle optimistických odhadů se pohybuje od 10 % do 15 %. Některá reprodukční centra dokonce uvádějí úspěšnost pod 10 %.

Přesto – za zkoušku to stojí. Pár může podstoupit několik cyklů IUI, přičemž tato metoda je hrazena z veřejného zdravotního pojištění (šestkrát za rok). Pokud ale IUI nevyjde ani na několikerý pokus, je na čase se přesunout k těžšímu kalibru, kterým je IVF.

Dárcovské sperma

Metodu IUI je možné použít také v případě, kdy je žena zcela v pořádku a muž má špatný spermiogram – trpí azoospermií (žádné spermie v ejakulátu) nebo těžkou oligozoospermií. Případně je u něj nějaká genetická zátěž.

V takovém případě je pro inseminaci možné využít dárcovské spermie, které mají CAR obvykle k dispozici v dostatečném množství, protože o dárce spermatu – na rozdíl od dárkyň vajíček – není nouze. Toto sperma, stejně jako dárci, se pečlivě testuje.

Na druhou stranu – v dnešní době je i v těžkých případech mužské neplodnosti možné alespoň nějaké spermie získat. Například metodami MESA/TESE přímo z tkáně varlete. Ty pak lze metodou IVF (ICSI) použít k oplodnění vajíčka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *