Centra asistované reprodukce v ČR

Sektor reprodukčních klinik zažil v České republice nebývalý rozmach už v devadesátých letech, který pak pokračoval do nového tisíciletí. Výsledkem tohoto stavu je skutečnost, že česká a moravská centra asistované reprodukce, takzvané CAR, patří k nejlepším a nejmoderněji vybaveným na světě. V oboru panuje značná konkurence, která mu jednoznačně prospívá. Do České republiky tak za metodami umělého oplodnění jezdí i mnoho cizinců, přičemž nejde jen o nižší cenu, ale také vysokou kvalitu péče. Léčit neplodnost už přitom není možné jen v Praze, ale přibývá rovněž klinik v dalších regionech.

Města, ve kterých je k dispozici alespoň jedna reprodukční klinika: PrahaBrnoOstravaOlomoucPlzeňČeské BudějoviceKarlovy VaryHradec KrálovéLiberecJihlavaPardubiceTepliceZlínKolínLiberec a Kostelec nad Ohří.

Praha

Sanatorium Pronatal
ISCARE IVF
Gennet
IVF CUBE
Gest
Europe IVF International
FertilityPort Prague
Gynem
Ferticare Prague
Unica Praha
Porodnice Apolinář IVF

Brno

Sanatorium Helios
Reprofit
ReproGenesis
Repromeda Brno
Unica Brno
CAR 01 - Fakultní nemocnice Brno

Ostrava

EuroFertil
Gyncentrum
Reprofit Ostrava
Repromeda Ostrava

Olomouc

Fertimed
IVF Clinic
CAR PKG FNOL

Plzeň

IVF Centrum prof. Zecha
Natalart

České Budějovice

Pronatal Repro České Budějovice
Sanatorium Art České Budějovice

Karlovy Vary

Pronatal Spa
Ferticare Karlovy Vary

Hradec Králové

Sanus Hradec Králové

Jihlava

Sanus Jihlava

Pardubice

Sanus Pardubice

Teplice

Pronatal Nord

Zlín

IVF Zlín

Kolín

Pronatal Kolín

Liberec

Gennet Liberec

Kostelec nad Ohří

Arleta

Reprodukční centra v České republice

Celkem je v České republice několik desítek reprodukčních center, která obvykle snesou srovnání s evropskou špičkou a poskytují komplexní služby v oblasti léčby neplodnosti a asistované reprodukce. Najdete je nejen ve velkých městech, jako je Praha, Brno či Ostrava, ale také ve městech menších, například v Kolíně či Jihlavě.

Jednotlivé reprodukční kliniky se postupně sdružují do větších skupin, které jsou ovládány finančními skupinami, což pramení z toho, že se z asistované reprodukce stává velký byznys. Například investičnímu fondu Hartenberg, v němž tvoří většinu prostředky Andreje Babiše, patří skupina FutureLife, jež sdružuje více než deset center asistované reprodukce. Dalším významným hráčem je skupina Medicom, jíž patří centra Pronatal.

Všechna reprodukční centra poskytují základní služby umělého oplodnění hrazené z veřejného zdravotního pojištění. V detailu jednotlivých klinik se můžete podívat, s jakými pojišťovnami spolupracují. Pravdou však je, že základní služby hrazené státem (IUI, IVF) už jsou dnes považovány za nedostačující. Centra proto nabízejí příplatkové služby, jež zvyšují šanci na úspěšnost mimotělního oplodnění (ICSI, Embryoglue, PGD/PGS).

Kvalitní klinika reprodukční medicíny by měla disponovat také oddělením andrologie, které se věnuje mužům, respektive mužské neplodnosti. Často se na něj zapomíná a vše se řeší výhradně takříkajíc „přes ženu“, což ale není ten nejvhodnější postup. Muž by měl podstoupit přinejmenším vyšetření spermiogramu. Pakliže v něm nejsou nalezeny spermie, je možné přistoupit k operaci MESA/TESE, kterou běžně CAR provádějí, ale opět ji je třeba hradit z vlastních prostředků.

Pokud jde o ceny, každá reprodukční klinika by měla mít vypracovaný podrobný ceník, na základě kterého je na první pohled patrné, kolik vám za které služby bude účtovat. Často jde o desetitisícové částky, a vzhledem k tomu, že zde funguje poměrně silná konkurence, vyplatí se srovnat ceníky alespoň několika center. Stejný výkon pak možná pořídíte výrazně levněji. Odkazy na ceníky najdete v popisu jednotlivých klinik.