Industriální styl budete buď milovat, nebo nenávidět. Jaká jsou zde pravidla?

Styl bydlení, který přiznává vše, co jen jde. Z dříve nevzhledných součástí domova dělá přednosti. Na nic si nehraje. A používá klasické stavební materiály. Bude se vám líbit?

Vítejte v přítomnosti

Industriální styl se stal populárním zejména po roce 2000. V novém miléniu se tento koncept bytové architektury natolik osvědčil, že se stal námětem pro realizace nejen domovních prostor, ale také hotelů, kanceláří a výstavních ploch. Vévodí mu klasické materiály, na nic si nehraje. Někomu je jeho upřímnost vlastní, jiný si k ní cestu nikdy nenajde. Jedno je jasné – tento styl je pro současnost více než typický.

Takto bydlí mileniálové

Zejména u mladé populace je industriální styl vítanou změnou. Nikoho už nebavilo si ve svém vlastním domově stále na něco hrát, stále něco skrývat a tajit. Industry mluví více než upřímně. Používá k tomu dřevo, stavební systémy, odkryté a přiznané cihly, beton, a také kabeláž. Proč to schovávat, když je možné to vystavit a považovat za dekoraci? V případě opravy bude snadné najít, kde je zakopaný pes.

Konstrukční řešení

Lofty i obyčejné obytné prostory se mění. V bytovém i komerčním prostoru se používá přepravních kontejnerů jako plnohodnotných součástí interiérového designu. V městech i na vesnicích se setkáte s místy, která evokují prostornou výrobní halu. Přitom se jedná o interiér obytného domu. Okna jsou rozměrem přes celou jednu stěnu, nebo vyplňují její větší část. Běžně pozorujete kabeláž, beton, odkryté cihly nebo kameny. Celek působí jednotně, ale pro mnohé nedodělaným dojmem. Opak je pravdou, byl to záměr.

Foto: Shutterstock

S barvami opatrně

V industriálním stylu se objevuje přírodní paleta. Kameny, dřevo, beton, sklo. Co více byste potřebovali? Možná snad jen zavěšenou minimalistickou záclonu, která v žádném případě nemá ornamenty nebo přízdoby. V kuchyni se setkáte s policemi, skříňky jsou redundantní. V industry není třeba dalších barev, leda pokud byste si domů pozvali přírodní zeleň. Ta je samozřejmě vítána.

Dveře? Ale no tak

Spojená kuchyň s jídelnou byla dříve nemyslitelným výstřelkem. Dnes je běžnou součástí bydlení. Přidejte ještě koutek pro obývák a máte propojený prostor, kde se nikdo neschovává a na nic si nehraje. Jak typické. Ano, budete po práci unaveni a chcete chvíli jen tak koukat na telku. Prostě to uděláte, aniž byste se za to vinili a museli se skrývat. V prostoru se nastavuje podporující prostředí. Není nutné si hrát na schovku.

Vidíte se v nové podobě prostoru i vy? Tak směle do toho, industriální styl si jistě zamilujete.

Foto: Shutterstock, zdroj: IndustVille