Jak hubnout po padesátce. Jídelníček na celý týden vám zajistí spoustu energie a kila půjdou dolů

Mýtus, že s přibývajícími lety se hubne hůře, už byl vyvrácen. Jen je potřeba zvolit správnou metodu diety a půjde to snadno. Zapomeňte na drastické diety, které nikam nevedou. Abychom skutečně nějaké to kilo shodili, musíme dbát na své zdraví.

Hormonální změny

Cyklus našeho těla nezměníme. Je proto třeba počítat s tím, že se okolo padesátého roku života objeví menopauza. S těmito hormonálními změnami je spojena změna celkového životního nastavení, a to včetně naší stravy. Nic drastického, jen žijeme v souladu s běžným koloběhem života. Potřebujeme tělu dodat živiny a nezatěžovat jeho funkce nezdravými potravinami.

Změny metabolismu i hmotnosti

Okolo padesátého roku života ženy se setkáváme s pojmy perimenopauza i menopauza. S tím se pojí také výkyvy hladin hormonů. Kolísavé hladiny následně způsobují změny v našem metabolismu, což může vést ke změně naší hmotnosti. Je důležité dodávat si živiny, aby nás nezačala trápit osteoporóza nebo osteoartritida. Někdy se objevuje i inzulínová rezistence.

Foto: Shutterstock

Podporujeme hormonální rovnováhu

V tomto období je potřeba zaměřit se na potraviny, které nám pomohou vyrovnat hormonální nerovnováhu. Ke správné regulaci hmotnosti pomůže pravidelná a vyvážená strava. Jako vedlejší účinek správných návyků se objeví ztráta kilogramů, které tělo nepotřebuje.

Co si denně dopřávat?

Zaměřte se na to, aby byla vaše strava pestrá, ale aby obsahovala minimum prefabrikovaných výrobků. Zásobte se sladkým lokálním ovocem, nikoliv sušenkami. Už jste ochutnali liofylizované ovoce, které bylo sušeno mrazem? Je to vynikající pochoutka.

V jídelníčku by měla být zastoupena listová zelenina, brokolice, kořenová zelenina, nebo také květák. Konzumujte mořské ryby, kuřecí a krůtí maso, celozrnné obiloviny a luštěniny. Jídelníček doplňte ořechy a semínky. Olivový olej by mohl být vynikající náhradou másla na vašem stole.

Snažte se, abyste nezdravé potraviny nahradily něčím přínosným. Podaří se vám nejen zhubnout, ale také doplnit energii a živiny.

Foto: Shutterstock, zdroj: Womansday