Jak mít květiny čerstvé déle, než byste čekali? Zachrání je třeba rum nebo žlutá limča

Když dostanete krásnou kytici květin nebo si na zahradě natrháte čerstvé květiny, chcete, aby vypadaly dobře co nejdéle. Většina z nás udržuje řezané růže svěží tím, že jednoduše seřízne spodní část stonků pod úhlem 45 stupňů a pravidelně vyměňuje vodu.

Nadšenci do rostlin se však podělili o netradiční tip využívající limonádu či rum – je to však dobrý nápad?

Květiny a perlivá limonáda

Ačkoli mnoho lidí o síle limonády možná neví, zdá se, že odborníci v květinářství jsou velkými fanoušky používání tohoto každodenního nápoje k prodloužení životnosti květin.

Významné bristské květinářstív přiznává, že přidání malé sklenice perlivé limonády do vody je “rychlým řešením“, když nemáte po ruce žádnou výživu pro květiny.

“Směs kyseliny a cukru pomáhá zastavit bakterie, a tím pomáhá životnosti vašich květin,” vysvětluje odborný web.

Jen se ujistěte, že se vyhnete dietní limonádě, protože v tomto triku je účinný právě cukr.

Opijte své květiny

Otevřeli jste si o víkendu láhev rumu? Kdo by si pomyslel, že květiny si také rády dopřejí povzbuzení alkoholem.

Stačí do vázy přidat pár kapek rumu. Pár kapek destilovaného alkoholického nápoje pomáhá zachovat květiny díky své schopnosti potlačovat produkci etylenu. Etylen jako dozrávající plyn napomáhá procesu zrání rostlin a způsobuje jejich vadnutí. Alkohol je také antibakteriální prostředek, což z rumu dále činí omlazující nápoj pro vaše květiny.

Jablečný ocet a cukr

Nevyrobíte si sice chutný dresink na salát, ale kombinace jablečného octa a cukru na květiny je stejně účinná jako přidání hnojiv na květiny. 

Ocet působí jako antibakteriální prostředek, zatímco cukr funguje jako další potrava pro květiny. Zkuste smíchat dvě polévkové lžíce jablečného octa a dvě polévkové lžíce cukru do vody ve váze, než do ní vložíte květiny.

Foto: Shutterstock

Vyměňujte často vodu

Je to sice samozřejmé, ale nezapomeňte každý druhý den vyměnit vodu a také vázu vypláchnout mycím prostředkem, abyste odstranili případné bakterie.

Najděte místo v lednici

Experiment provedený v kontrolovaném prostředí ověřil několik teorií o zachování čerstvosti květin. Zajímavé je, že zvítězila lednice. 

Pokud máte místo, umístěte váze přes noc do chladničky a druhý den ji opět vyndejte. Chladná teplota zpomalí a oddálí proces stárnutí a vaše květiny by měly vydržet mnohem déle.

Foto: Shutterstock, zdroj: Greenfreshflorals, Goodhousekeeping, Greatbritishflorist