Jak poznat alergii u psa

Každý alergik z vlastních zkušeností ví, jak mohou být symptomy alergické reakce nepříjemné a v nejtěžších případech i život ohrožující. Alergie však netrápí jen lidi, ale i zvířata, a to včetně psů. Jak, ale spolehlivě poznat alergii u psa a jak se s ní vypořádat?

Jaké příznaky má alergie u psa?

Ačkoli má alergie u psů stejně jako u lidí mnoho různých příznaků, existuje několik základních způsobů, jak poznat alergii u psa. Mezi nejčastější příznaky patří nadměrné drbání. Řada majitelů začne nejprve hledat blechy.

Pokud je nenaleznou často na nějakou dobu přestanou drbání domácího mazlíčka věnovat pozornost. To je bohužel chyba. K nadměrnému svědění pokožky se totiž mohou přidat i další kožní problémy, které mohou vyústit až v chronické záněty kůže. V případě, že u pejska zpozorujete nadměrné drbání, zarudnutí kůže nebo to, že kůže šupinkovatí, dále pak lysinky způsobené nadměrnou ztrátou srsti nebo úporné olizování pacek, je vhodné navštívit veterináře, který může pomoci při zmírnění těchto příznaků, než bude určen konkrétní alergen.

Mezi místa na kůži, které bývají v případě alergie u psa nejčastěji postiženy projevy alergické reakce patří meziprstí, nadprstí, hlava, tváře, spodní strana krku, hrudi a břicha. Kožní projevy alergie se pak nezřídka projevují i na ušních boltcích, a to u obou nebo jen jednoho ucha. Nezřídka se pak objevuje i ztráta hmotnosti či průjmy.

Jaké alergie trápí psy nejčastěji?

V ohledu na alergie u psa se nejčastěji uvádí alergie na přijímané krmivo, která může vzniknout kdykoli během života. To mate řadu chovatelů, protože si neumí vysvětlit, že se alergická reakce u psa projevila třeba až po letech užívání stejného krmiva.

V případě alergie na potravu je nutné postupně vyzkoušet různé druhy bílkovin, jež by mohly alergické reakce u psa způsobovat. Vhodné tak je podávat pejskovi hypoalergenní granule, které obsahují jen jeden druh bílkoviny, díky čemuž může být konkrétní příčina vyloučena.

Obecně platí, že se psí alergie projevují nejčastěji u bílkovin kuřecích, hovězích a vepřových. Za řadou alergických reakcí jsou pak i obiloviny, které se nacházejí především v granulích. Nejlépe snášené bývají bílkoviny z jehněčího masa, divočiny či lososa. To však neznamená, že pejsek nemůže mít alergii právě na ně.

Jaká je léčba potravinové alergie?

Nejlepší léčbou potravinové alergie zpravidla je, odstranění alergenu z psího jídelníčku, jakmile jej odhalíte. Vyzkoušet byste měli různé typy bílkovin a krmiv, případně můžete požádat veterináře o provedení alergenních testů. Ty však nebývají 100%. Totéž platí i o užívání antihistaminik, protože jich je nespočet druhů a každé z nich účinkuje jen u určitého procenta psů.

Na co dalšího může být alergie?

Ne vždy je však za alergickými reakcemi krmivo, stále častěji se veterináři setkávají i s alergiemi na bleší či jiné hmyzí kousnutí. Pes nemusí být nutně zablešený, skutečně stačí jen jedno štípnutí a alergická reakce se projeví. Vhodné tedy je čtyřnohé mazlíčky chránit skutečně efektivně.