Jak si zlepšit zrak po padesátce. Uvidíte barevněji a ve tmě lépe

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, který máme, a proto bychom o něj měli pečovat. S narůstajícím věkem se naše vidění postupně zhoršuje, což je naprosto přirozený proces, který ke stárnutí patří. Nicméně vhodnou stravou, cvičením očí a dostatkem spánku můžeme tyto nezvratné změny zmírnit.

Prevence na prvním místě

Po padesátém roku života narůstá riziko různých očních onemocnění jako je zelený zákal či vetchozrakost. Dále se mohou objevit obtíže s rozeznáváním barev nebo viděním v noci. Výjimkou nejsou ani problémy se čtením psaného textu, které mohou mít i čtyřicátníci.

Důležité je, jakoukoliv vadu podchytit včas, aby se dala vhodně léčit. Proto je nezbytné alespoň jednou ročně chodit na preventivní prohlídky.

Péče o zrak vhodnou stravou

Co tedy udělat pro to, abyste si svůj zrak udrželi v co možná nejlepší kondici? Nejdříve se můžete zaměřit na správné stravování. Kvalitní výživa pro oči dělá hodně a pomůže vám eliminovat riziko různých chorob.

Co se týče potravin ideálních pro oči, na prvním místě jistě každého napadne mrkev. Tato oranžová zelenina je bohatá na vitamin A, který pomáhá chránit oko před škodlivými bakteriemi a viry. Dalšími zdroji tohoto vitaminu jsou například batáty (sladké brambory), žlutý meloun nebo oranžová dýně. Do jídelníčku pro zdravé oči je vhodné také zařadit listovou zeleninu, která je bohatá na antioxidanty chránící oči před znečištěným prostředím.

V živočišných produktech jako je mléko, máslo, sýr nebo vejce najdete retinol. Jedná se o formu vitaminu A, kterou tělo může využít okamžitě, zatímco ve formě betakarotenu z ovoce a zeleniny jej na retinol přemění při trávení.

Rovněž nesmíme zapomenout na dostatečný příjem vitaminu C, jenž je důležitý nejen pro dobrý zrak. Pomáhá udržovat správnou funkci buněk v celém těle a podílí se na tvorbě kolagenu, který zpevňuje cévy.

Foto: Shutterstock

Kvalitní spánek i cvičení očních svalů

Nedostatek spánku má vede k nedostatečné produkci slz, kvůli čemuž bývají oči suché a podrážděné. Nestačí jen naspat mnohokrát doporučovaných osm hodin. Na kvalitu spánku mají vliv i činnosti, které děláte před tím. Před ulehnutím byste se rozhodně měli vyvarovat modrému světlu, které vyzařují monitory nebo mobilní telefony. Pokud ale bez mobilu ani počítače jednoduše nevydržíte, raději si pořiďte speciální brýle s filtrem modrého světla.

Ke zlepšení zraku napomáhají i cviky. Nejdříve si můžete zkusit prosté mrkání. Tento „cvik“ je vhodný zejména, pokud se dlouhé hodiny díváte do počítače – při této práci se na pravidelné mrkání často zapomíná a oči se rychleji unavují. Ideálně začněte již ráno po probuzení. Rychle zamrkejte desetkrát po sobě. Po každém zamrkání na chvíli zavřete oči a zhluboka se nadechněte. Uvidíte, že pravidelné mrkání přinese vašim očím úlevu. U počítače si takto „zacvičte“ po dvacetiminutových intervalech.

Dalším cvikem kromě mrkání je i koulení očima. Pětkrát opakujte koulení očima, pohyb ze strany na stranu a pak shora dolů a naopak.

Veškeré oční cviky, nejenže zmírňují projevy stárnutí zraku, ale dopomáhají k jeho mírnému zlepšení.

Foto: Shutterstock, zdroj: Forbes, Optometrists