Jak vám tělo naznačí, že vám schází bílkoviny?

Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem vašeho těla. Společně s tuky a cukry je najdete v každé buňce. Základní funkce bílkovin, neboli proteinů, je stavební. Podílejí se totiž na růstu svalů a urychlují regeneraci. Bílkoviny si tělo nedokáže samo vytvářet a proto je potřeba je přijímat v potřebném množství. Máte jich dostatek? Pokud vám chybí, tělo vám to dá najevo některým z následujících signálů.

Oslabený organismus a nezdravý stav vlasů a nehtů

Pokud nepřijímáte doporučené množství bílkovin, vaše tělo nemusí mít dostatek síly na boj s bacily. Bílkoviny totiž pomáhají tvořit protilátky, které napomáhají v boji proti škodlivým bakteriím a virům. Nedostatek bílkovin může mít také za následek velkou únavu, špatné hojení ran, suchou pokožku, vypadávání vlasů nebo lámání nehtů. Pokud tedy pozorujete některý z těchto příznaků, tak zpozorněte.

Bolest kloubů nebo otoky

Kvůli nedostatku bílkovin se vám nemusí dostatečně tvořit svalová hmota. To má za následek, že začnete ztrácet svaly a bude se vám zvyšovat množství tělesného tuku. To jde ruku v ruce s bolestmi kloubů, šlach a vazů. Vzhledem k tomu, že bílkoviny napomáhají udržovat krev v cévách, tak jejich nedostatek umožní filtrování krve do tkání. Začnou vám tak natékat oční víčka nebo nohy.

Foto: Freepik

Deprese a nepřetržitá chuť na sladké

Nedostatek proteinů se může promítnout i do vašeho celkového psychického stavu. Můžete vykazovat depresivní příznaky nebo apatii. Nedostatek energie vám tělo signalizuje i neutichající chutí na sladký. Bílkoviny totiž pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi a jejich malé množství vám může tělo mylně signalizovat jako potřebu jíst sladké. Bílkoviny proto pravidelně doplňujte. Ideální je denně přijmout gram bílkovin na kilo tělesné váhy. Největší zdroj bílkovin je v mase, mléčných výrobcích, luštěninách a ořeších. Dodejte tělu vše, co potřebuje a ono se vám odvděčí. Zdravotní peripetie nebo nedostatek energie tak nebudou mít šanci.

Foto: Freepik, zdroj: uclahealth, WebMD, self